|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Авантуристички одмор? За или против? Ние велиме ЗА! Долгоочекуваниот авантуристички одмор може да започне: со автомобил до прекрасната Италија или „Чизмата“, како што некои ја нарекуваат...

image
/11


 

 

Освен што се подготвувате да јадете вкусна паста и да ја видите најубавата архитектура, подгответе се најпрво на подолг пат од околу 1700 км. Замислете, пак, колку би бил авантуристички Вашиот одмор, доколку ги понесете и Вашите деца. Секако, ако добро се подготвите и внимавате на препораките за патување, навистина ќе уживате.

АМСМ препорачува да внимавате на следните патни информации кои важат во Италија:

 

Патни информации

Италија

Патна оддалеченост:

Скопје – Рим – 1718 км

Износ на патарини:

Скопје – Белград – Загреб – Љубљана (Словенија – вињета за 7 дена: 15 евра) – Трст – Падова – Фиренца – Рим: 120 евра

Дозволена брзина:

Во населени места за автомобили и моторцикли е 50 – 70 км на час.

На автопат - 130 км на час.

На останати патишта од 90 – 110 км на час.

Употреба на мобилен телефон за време на возење:

Не зборувајте на телефон додека возите низ патиштата во Италија. Можете да употребувате hands – free. Во спротивно ќе платите казна од 160 – 640 евра

Поважни телефони:

Полиција: 112 или 113

Амбуланта: 118 или 112

Пожарна: 115 или 112

ACI (инфо центар): +39 06 491716

ACI (алармен центар): 803 116

Дозволено ниво на алкохол:

0,05%

Потребни документи:

За влез во Италија не е потребна виза.

За возилото потребни се: зелен картон, меѓународна возачка дозвола и одобрение за управување туѓо возило, доколку возилото не е лична сопственост.

Амбасада на Италија во Скопје:

За други информации обратете се во амбасадата на Италија во Скопје.

Тел.+389 2 3236-500

Факс: +389 2 3236-515

Е- пошта: segreteria.skopje@esteri.it

Веб страница: www.ambskopje.esteri.it

Безбедносни ремени:

Задолжителни за сите седишта

Детски седишта:

Бебиња/деца до 9 кг мора да седат во детски седишта на задно седиште свртени кон назад. Деца до 36 кг, а пониски од 1.50 м мора да користат специјални системи (ремени, седишта) адаптирани според нивната висина и тежина.

Средно светло дење:

Задолжително за сите возила на отворен пат и преку ден и навечер.

Потребна опрема за во автомобил:

Триаголник: задолжително

Рефлектирачки елек: задолжително

 

Почитувајте ги патните информации и уживајте низ патиштата во Италија. Истите информации можете да ги прочитате и во бесплатната АМСМ мобилна апликација за android и iOS базирани телефони.

АМСМ и Рингераја Ви посакуваат безгрижно патување!

 

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Страв од одвојување
Дали вашето дете се чувствува нервозно кога треба да го напушти домот и да оди некаде без вас? Дали нервозата му предизв...
4
Како да се всади добра работна етика кај д...
Едуцирајте ги Вашите деца со всадување на добра работна етика, научете ги на одговорност, почит и способност за работа ...
4
Двојазичност кај децата
Што значи терминот двојазичност, или билингвизам? Најопшто значење на овој термин е: користење на повеќе јазици (може да...
4
Како детето станува “мал тиранин”?
Детето може да биде насилно кон пожртвуваната мајка, бидејќи никогаш не се сретнало со нејзините граници – не знае што с...
4
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?