|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Поддршката родител - дете е во взаемна корист

Елена Стојчевска, 25.9.2022
Секоја работа со својата тежина без разлика дали си во работен однос или си домаќинка обврските се тие - понекогаш поголеми, понекогаш помали. Квалитетното поминато време со децата нема да ти ја исцрпи енергијата ќе ти ја даде силата за денот потоа

image
/11


 

Иако тие се само деца од нив ќе научиш за мотивација, идеи, радост, безусловно другарување, несебичност и една многу битна работа тоа е упорноста!

И децата можат да имаат лош ден, и тие може да се нервозни и да не им е по ќеф?- сето тоа е нормално нели?- Имај трпение како родител и смири ја ситуацијата, прашај за проблемот и дади насока и совет и најважното охрабри!

Сите имаме свои проблеми зададени во даден момент и според возраста- и секој наш проблем дали како родител или дете ни е голем проблем се додека не најдеме решение.

- Споделениот проблем е пола решен проблем.

- Од секоја потешкотија исцрпи го она што ќе ти ја олесни работата, а тоа е предизвикот да работиш кон подобрување - одбери ја позитивноста во секоја ситуација.

Како родител и авторитет над своите деца ти нив учи ги на трпение,а ти од нив ќе научиш да бидеш упорен и да не се откажуваш!

Кога децата проодуваат тие ќе паднат и пак ќе станат но не се откажуваат...

Од децата може многу да се научи и да научат многу, доколку времето поминато со нив е квалитетно исполнето!

Квалитетно време со децата не значи повеќе време поминато со децата - туку начинот на кој го поминувате времето ;( вклучување на децата во домашните обврски и вклучувањето на родителот во едукација, играта и воспитување на детето).

Заедно сте посреќни и попродуктивни.

Елена Стојчевска 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Паметни играчки според возраста на детето
Во прилог е водич за тоа како и на која возраст децата играат, играчки со коишто се забавуваат и им помагаат да го разбе...
6
Кога се развива мозокот кај децата?
Децата се брилијантни. Зарем не? Тие живеат во сегашниот момент.Тие се способни и невини. И можеби мојата омилена особин...
4
Детска Новогодишна работилница
Детската еуфорија за Нова Година е огромна, а нивната желба за учествуваат во подготовките за празникот – незапирлива. И...
4
Знаци за паразитска инфекција кај децата
Типични паразити се: пантличара, глиста, нематоди и едноклеточни протозои. Симптомите варираат од еден до друг паразит, ...
4
Анкета

Со кого?
Jana9

Со кого одите на шопинг?

Со мајка ми (0%)

Со сестра ми/брат ми (0%)

Со другарки (0%)

Со дечко (0%)

Со сопруг (100%)

Сама (0%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!