|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Од зачнување до раѓање низ 23 фотографии

Редакција Рингераја, 19.5.2020
Фотографот Ленарт Нилсон поминал 10 години од животот снимајќи го развојот на човечкиот ембрион, почнувајќи од зачнување до раѓање

image
/11


Светот прв пат слушна за Ленарт Нилсон во 1965 година, кога магазинот Lifeобјави 16 страници од неговите фотографии на човечки ембриони. Снимките се веднаш репродуцирани во Stern, Paris Match и The Sunday Times. Микроскопите и камерите биле најголема страст на Нилсон уште во детството. Со тек на време, неговата амбиција прераснала во желба на светот да му се претстави убавината на човечкото тело на микро ниво. Своите први фотографии на фетус ги направил во дамнешната 1957 година, но тие не биле доволно добри за да бидат објавени. Нилсон успеал да ги направи своите најпрецизни снимки со помош на цистоскоп - медицински инструмент кој се користи за испитување на внатрешноста на бешиката. На инструментот закачил камера со мала ламбичка и направил десетици илјади фотографии бележејќи го животот на ембрионот во внатрешноста на материцата на мајката. Нилсон создал нешто навистина исклучително: за прв пат, луѓето биле во можност со сопствени очи да го видат зачнувањето и најраниот развој на човечкиот живот.

 

1

 Сперматозоидот се движи низ јајцеводот до јајце клетката.

 

2

Јајце клетка

 

3

Круцијален момент

 

4

Еден од 200 милиони сперматозоиди ја пробива мембраната на јајце клетката

 

4

Главата на сперматозоидот го содржи целиот генетски материјал


6

Една недела по зачнувањето ембрионот мигрира во материцата

 

7

Уште една недела подоцна ембрионот се вгнездува во материцата

 

8

22-от ден по зачнувањето. Сивата маса подоцна ќе стане мозок на детето

 

9

 

18 дена подоцна. Срцето на фетусот почнува да чука.

 

10

 

28-от ден од оплодувањето

 

11

Во петтата недела, фетусот е со должина од 5 мм

 

12

40-от ден од зачнувањето се формира плацентата

 

13

 

Осма недела од зачнувањето

 

14

10-та недела од зачнувањето. Очите на фетусот се веќе формирани.

 

15

Во 10-та недела ембрионот веќе ги користи своите раце за да ја истражува околината.

 

16

16-та недела

 

17

Линиите на крвните садови се видливи низ кожата.

 

18

18-та недела. Фетусот може да детектира звуци од надворешниот свет.

 

19

19-та недела

 

20

 

20-та недела. Фетусот сега е долг 20 цм.

 

21

 

24 недела

 

22

Шести месец

 

23

 

36 недела. За еден месец бебето ќе биде родено.

Книгата на Нилсон "Детето е родено" е објавена во 1965 година. Се распродала за неколку дена и била повторно објавувана неколку пати, при што станала една од најпопуларните книги со фотографии на сите времиња.

Ленарт Нилсон сега има 91 година. Се уште е заинтересиран за наука и фотографија.

Тежината на трудницата по неколку недели о...
Колку е препорачливо да се здебелите во бременоста и зошто килограмите така нагло се зголемуваат?
325
Најдобрите фотографии од породување во 2019
Сликите навраќаат поплава од спомени за оние од нас кои имаа доволно среќа да родат дете. За оние моменти за време на по...
111
3 чекори до здрава и лесна бременост
Одлуката да имате бебе е неверојатно возбудлив момент во животот. Но, дестинацијата „бебе“ неретко подразбира долг и теж...
106
Не ги правете овие нешта по царскиот рез
Иако медицината е толку напредната што породувањето со царски рез не е веќе високо ризична операција, сепак е потребно в...
72


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Или... Или
Pepefly

Или... Или

Бојан (35%)

Борјан (51%)

Борис (14%)


Број на сите гласови: 65

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!