|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Mamamegi: Правете редовни прегледи и контроли

Маргарита Каранфилов, 25.1.2021
Многу често ја употребуваме реченицата "САМО ЗДРАВЈЕ ДА ИМА" ,што е точно,но често забораваме да се грижиме самите за своето здравје

image
/11


Многу битно е да одите на редовни прегледи и контроли барем еднаш или двапати во годината и доколку боледувате или имате некаков здравствен проблем не ги прескокнувајте контролите иако си осеќате подобро.

 Посетувајте редовно гинеколог и правете редовни испитувања (ехо, брисеви, пап тест, ехо на дојка, хормонални испитувања, тироидна).
Посетувајте редовно стоматолог.
Посетувајте редовно очен лекар доколку носите наочари/леќи.
Испитувајте си ја редовно крвната слика.
Не чекајте нешто да се случи или нешто да ве заболе па да посетите лекар, бидејќи како нација сме реално такви а денешниот брз и стресен живот може да ни донесе многу проблеми а да не сме свесни за тоа.
Здравјето е најбитно од се. Грижете се за себе и за најблиските околу Вас.
Кога сме здрави, тогаш сме среќни и обратно.
И не заборавајте, здрав човек има многу желби, но болен човек има само една желба - да оздрави.
Да сме живи и здрави.

 


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Фото: Татковци кои ОДЛИЧНО си ја вршат раб...
Овие татковци ќе ве насмеат до солзи!
6
Официјален Регистар на педофили во Р. Маке...
Презентиран Регистар на лица осудени за кривични дела за сексуална злоупотреба на деца и педофилија.
4
Табела за раст на деца
Постои табела која може да ви помогне да утврдите дали детето нормално расте и се развива според тоа на која возраст е в...
4
Агресивност кај децата од предшколска и шк...
Како да реагирате доколку вашето дете се однесува агресивно, прочитајте во овој текст на Мр. Логопед Светлана Трнинкова
4
Анкета

Гардеробата ја купувате во
milijanaбутик (61%)

препродавачи (0%)

трговски центар (22%)

пазар (7%)

странство (11%)


Број на сите гласови: 46

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!