|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Хемотерапијата за време на бременоста

www.rak.mk, 3.3.2012
Студијата објавена во научното списание „The Lancet Oncology“ покажала дека децата на жените со рак кои примале хемотерапија за време на бременоста биле со нормален развој како и децата кај општата популација

image
/11


 

 

Dr. Frédéric Amant и неговите колеги од Leuven Cancer Institute испитувале 68 бремени жени (70 деца) кај кои биле администрирани 236 циклуси на хемотерапија (во просек три или четири циклуси на хемотерапија по бременост). Средното време кога бил дијагностициран ракот кај бремените жени било18-тата недела од бременоста. Две третини од децата биле родени пред 37-та недела од бременоста.

Научниците направиле детални испитувања кај децата вклучувајќи ги невролошките тестови, тестовите за когнитивните функции, електрокардиографски и ехокардиографски тестови и прашалници за општата здравствена состојба и развој. Деталните испитувања и тестови покажале дека децата кои пренатално биле изложени на хемотерапија биле со норален раст и развој и во ниту една функција не се разликувале од другите деца.

„Ние покажавме дека децата кои биле пренатално изложени на хемотерапија имаат нормален развој како и другите деца. Нашите откритија не ја поддржуваат стратегијата за одложување на хемотерапијата за време на бременоста за да се избегне оштетувањето на фетусот“, изјавиле научниците.

„Одлуката за давање на хемотерапија за време на бременоста треба да биде иста како и за сите пациенти“, изјавиле научниците. Тие заклучиле дека е можно да се препишува хемотерапијата во текот на бременоста, почнувајќи од 14-та недела од бременоста.

Авторите изјавиле дека дополнителното следење на повеќе деца во тек на еден подолг период ќе биде единствениот начин да се зголеми сигурноста дека хемотерапијата за време на бременоста нема да му наштети на здравјето на нероденото дете.

 

 

Monika Tomczuk родила здрав син и покрај тоа што примала хемотерапија поради рак на грлото на матката за време на бременоста.

 

 

Извор: www.rak.mk

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Не ги правете овие 7 работи додека се поро...
Еве ги моите 7 совети за тоа што НЕ треба да правите за време на породувањето:
24
Развој на фетусот месец по месец - видео
Бремена сте? Честитки! Дали сте љубопитни колку е големо вашето неродено бебе во развој, како изгледа вашето бебе додека...
13
7 тајни за полесно породување
Нестрпливо го очекувате големиот ден и полни сте со надеж за беспрекорно раѓање. Како ќе течат настаните во голема мер...
7
Најчести симптоми на бременоста
Некои жени едноставно “знаат” дека се бремени од самиот почеток на зачнување на детето. Меѓутоа на други им се потребни ...
4
Анкета

Име за машко дете
Jana9

Кое од овие наведени машки имиња ви се допаѓа?

Стефан (25%)

Филип (15%)

Марко (13%)

Дамјан (19%)

Андреј (22%)

Дарко (6%)


Број на сите гласови: 68

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!