|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Во што најмногу уживаат бебињата во утробата?

Редакција Рингераја, 23.2.2022
Мајката и бебето имаат силна врска, дури и пред да дојде бебето на овој свет. Додека остатокот од светот можеби нема ни најмала идеја за тоа, некако само мајката потајно си добива навестување за тоа што бебето сака, а што не
Клучни зборови:

image
/11


 

Понекогаш тоа е повеќе од само навестување. Тоа некако станува таен јазик меѓу бебето и мајката, кој го разбираат само двете. И, се разбира, девет месеци сигурно е пеколно многу време за да се обидете да развиете разбирање со малото суштество кое расте внатре. Додека мајката со нетрпение го очекува денот кога конечно ќе го слушне џагорот на своето бебе, бебето се погрижува да и каже што најмногу сака додека е во утробата. Еве неколку такви работи:
1. Сите нешта се слатки
Размислете за ова: сте копнееле за нешто слатко во текот на денот. Сепак, не е прв пат за време на бременоста. И токму кога ќе ја каснете меката, сунѓереста торта или ќе ја голтнате таа топка со посебен вкус на сладолед, ќе забележите дека вашето бебе се движи. Тоа е затоа што бебињата во голема мера можат да ја вкусат храната што ја јадете и во матката! И тие го добиваат овој вкус од плодовата вода (1). Иако бебињата можеби не покажуваат сличност со зачинета храна, тие едноставно сакаат слатка храна. Затоа, следниот пат кога повторно ќе ја добиете таа желба, заборавете на калориите и само одете по тоа! И уживајте во вкусот заедно со вашето бебе.
2. Топли, пријатни бањи
Бременоста станува заморна, особено во последниот триместар. Ова е моментот кога сакате максимално да ја искористите секоја можност што можете да ја добиете за да се опуштите. Еден од најбезбедните начини за опуштање е долгото туширање. Сепак, иако бањата со топла вода може да предизвика вознемиреност кај вашето бебе, одржувањето на водата топла и пријатна додека се туширате може да ви помогне подобро да се опуштите. И вашето бебе исто така. Сепак, проверете кај вашиот лекар за идеалната температура.
3. Мек стомачен допир
Колку често сте забележале дека секој пат кога нежно го триете вашиот стомак, вашето бебе одговорило со удар? Доста често, нели? Бебињата во утробата реагираат на надворешни дразби, особено кога тоа доаѓа од мајката. Тие едноставно ја сакаат оваа интеракција и затоа вие и вашиот сопружник често може да го најдете вашето бебе во разиграно расположение кога заедно ја играте играта допир и чувствување (2).
4. Гласот на мајката
Општо земено, до 18-та недела, ушите на бебето почнуваат да се истакнуваат. Ова е моментот кога бебето го развива слухот. И еден од првите гласови што бебето почнува да ги препознава е гласот на мајката. И како што се приближува датумот на породување, ќе видите дека вашето бебе сè повеќе реагира на вашиот глас. Бидејќи тоа е еден глас, вашето бебе едноставно сака да го слуша (3).
5. Пријатна музика
Кога станува збор за вештините за слух на вашето бебе, како можеме да ја заборавиме музиката? Иако бебињата можат да слушаат пригушени звуци во матката, тие можат да разликуваат откачени и пријатни звуци! Понекогаш тие можат да покажат предност и за одреден вид музика. Додека гласната и бурна музика може да ги вознемири, тивката музика има пријатен ефект. Затоа, ставете ја вашата омилена музика и уживајте со вашето бебе. Но, погрижете се да ги држите децибелите на ниско ниво за да не го вознемирувате вашето бебе од тие гласни грчеви.
6. Смеа на мајката
Смеата е најдобриот лек, се вели. Не е ни чудо што среќната мајка прави среќно бебе. Исто како што бебињата реагираат на допирот или гласот на нивната мајка, тие реагираат и на смеата на нивната мајка. Кога се смееме, се ослободуваат низа хормони за „добро чувство“ (4). Овие хормони не само што ја прават мајката среќна, туку и бебето. А слушањето на клокотот на нивната мајка е веројатно дополнителен бонус.
Бебињата никогаш не можат да престанат да не изненадуваат со нивните лудории. И додека се подготвувате за уште неколку од нив откако ќе се родат, уживајте во овие драгоцени мали моменти со нив засега. На здравје!

Понекогаш тоа е повеќе од само навестување. Тоа некако станува таен јазик меѓу бебето и мајката, кој го разбираат само тие двајца. И, се разбира, девет месеци сигурно е пеколно многу време за да се обидете да развиете разбирање со малото суштество кое расте внатре. Додека мајката со нетрпение го очекува денот кога конечно ќе го слушне џагорот на своето бебе, бебето се погрижува да и каже што најмногу сака додека е во утробата. Еве неколку такви работи:


1. Сите слатки нешта

Размислете за ова: сте копнееле за нешто слатко во текот на денот. Сепак, не е прв пат за време на бременоста. И токму кога ќе ја каснете меката, сунѓереста торта или ќе ја голтнате таа топка со посебен вкус на сладолед, ќе забележите дека вашето бебе се движи. Тоа е затоа што бебињата во голема мера можат да ја вкусат храната што ја јадете и во матката! И тие го добиваат овој вкус од плодовата вода. Иако бебињата можеби не покажуваат сличност со зачинета храна, тие едноставно сакаат слатка храна. Затоа, следниот пат кога повторно ќе ја добиете таа желба, заборавете на калориите и само одете по тоа! И уживајте во вкусот заедно со вашето бебе.


2. Топли, пријатни бањи

Бременоста станува заморна, особено во последниот триместар. Ова е моментот кога сакате максимално да ја искористите секоја можност што можете да ја добиете за да се опуштите. Еден од најбезбедните начини за опуштање е долгото туширање. Сепак, иако бањата со топла вода може да предизвика вознемиреност кај вашето бебе, одржувањето на водата топла и пријатна додека се туширате може да ви помогне подобро да се опуштите. И вашето бебе исто така. Сепак, проверете кај вашиот лекар за идеалната температура.

5


3. Нежно допирање на стомачето

Колку често сте забележале дека секој пат кога нежно го триете вашиот стомак, вашето бебе одговорило со удар? Доста често, нели? Бебињата во утробата реагираат на надворешни дразби, особено кога тоа доаѓа од мајката. Тие едноставно ја сакаат оваа интеракција и затоа вие и вашиот сопружник често може да го најдете вашето бебе во разиграно расположение кога заедно ја играте играта допир и чувствување.

4


4. Гласот на мајката

Општо земено, до 18-та недела, ушите на бебето почнуваат да се развиваат. Ова е моментот кога бебето го развива слухот. И еден од првите гласови што бебето почнува да ги препознава е гласот на мајката. И како што се приближува датумот на породување, ќе видите дека вашето бебе сè повеќе реагира на вашиот глас. Бидејќи тоа е еден глас, вашето бебе едноставно сака да го слуша.

3


5. Пријатна музика

Кога станува збор за вештините за слух на вашето бебе, како можеме да ја заборавиме музиката? Иако бебињата можат да слушаат пригушени звуци во матката, тие можат да разликуваат откачени и пријатни звуци! Понекогаш тие можат да покажат предност и за одреден вид музика. Додека гласната и бурна музика може да ги вознемири, тивката музика има пријатен ефект. Затоа, ставете ја вашата омилена музика и уживајте со вашето бебе. Но, погрижете се да ги држите децибелите на ниско ниво за да не го вознемирувате вашето бебе од тие гласни звуци.

2


6. Смеа на мајката

Смеата е најдобриот лек, се вели. Не е ни чудо што среќната мајка прави среќно бебе. Исто како што бебињата реагираат на допирот или гласот на нивната мајка, тие реагираат и на смеата на нивната мајка. Кога се смееме, се ослободуваат низа хормони за „добро чувство“. Овие хормони не само што ја прават мајката среќна, туку и бебето. А слушањето на смеењето на нивната мајка е веројатно дополнителен бонус.

Бебињата никогаш не можат да престанат да не изненадуваат со нивните лудории. И додека се подготвувате за уште неколку од нив откако ќе се родат, уживајте во овие драгоцени мали моменти со нив засега.

1

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Киретажа - значајна гинеколошка процедура
Киретажата претставува мала хируршка операција која се користи како за поставување на дијагноза од материјалот што се до...
4
7 знаци дека ќе се породите за 24-48 часа
Ако сте за прв пат мама, веројатно постојано ви се чини дека ги препознавате раните знаци на породување. Навистина се ра...
4
Пратеничката Маринела Тушева стана мајка!
Вчера се породи пратеничката на СДСМ, Маринела Тушева. Таа доби здраво машко детенце, тешко 3.630 грама. ЧЕСТИТКИ!
4
Правилна исхрана во 1-то тромесечие од бре...
Здравите промени во исхраната на почетокот од бременоста ќе ви бидат од корист и вас и на бебето. Прочитајте ги нашите с...
3
Анкета

Вода за деца.
пеперутка16

Мамички, колку месеци варевте вода за вашите бебиња?