|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Еве како да го уништите вашето дете

Редакција Рингераја, 16.3.2016
Овие неколку препораки и совети за родителите, ако сакаат да го уништат своето дете, ги објави лондонскиот лист за педагогија и воспитување
Клучни зборови:

image
/11


 

  1. Исполнете му ја секоја желба и уверете го дека целиот свет се врти околу него.

  2. Кога ќе опцуе или ќе каже некој безобразен збор, насмејте се гласно и од срце, па детето ќе поверува дека тоа е многу забавно.

  3. Никогаш не му зборувајте за моралот: ова чини, ова не чини, ова смееш да го направиш, ова не смееш...Не му зборувајте за должностите и обврските кон општеството.

  4. Секогаш суредувајте по него и ослободете го од секаква обврска.

  5. Секогаш пред него расправајте се и нема да се зачуди ако се случи било што во семејството.

  6. Дајте му пари секогаш кога ќе побара и нека ги троши како сака. Ако вие страдавте, не мора и вашето дете!

  7. Исполнете му ја секоја желба која ја има за јадење и пиење.

  8. Секогаш бидете на негова страна кога некој ќе го нападне: учител, професор, комшија. Така ќе израсне уверено дека секогаш е во право.

  9. Кога ќе западне во било каква неволја, кажете дека сте вие виновни и ослободете го од секаква одговорност.

 

Ако направите 80% од наведеното, бидете задоволни, сте ја оствариле целта.

Сте го уништиле вашето дете!

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Спречување незгоди во домот
Вашиот животен простор е преполн со најразлични опасности за најмалите. Следува список на најчестите опасности, кои се в...
4
Интервју со Александар Белов
Ексклузивно за Рингераја! Нашата nadica разговараше со Александар Белов.
3
Календар на детски развој
Ново на Рингераја !
3
Груб моторен развој IV
Стандард 4: Детето е свесно за своето тело, во однос на постоење на други подвижни и неподвижни објекти
3
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?