|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Бременост: Најчести машки стравови

Редакција Рингераја, 6.8.2020
Исто како што бремените жени се оптоварени со разни стравови покрај среќното очекување на бебе, идните татковци кријат и разни машки стравови. Проверете кои од нив се најчести!

image
/11


1. За да помогнам, не знам апсолутно ништо за породувањето и бебињата!

Сосема е нормално мажите кои очекуваат бебе да се плашат од породувањето и од просториите за породување. Дали ќе можам да стојам покрај неа? Што ако не можам да гледам крв? Дали навистина сакате да видите како излегува бебе од вагината на вашата партнерка? И што ако нешто тргне наопаку и ги изгубам и бебето и мојата сакана?

 

Во идеален свет, идниот татко, секако, ќе биде присутен на раѓањето и ќе го поддржува партнерот кој го раѓа своето дете со целата своја сила. Но, понекогаш тоа е премногу за еден човек.

 

Затоа, не барајте од партнерот да биде во просторијата за раѓање. Вистинската поддршка започнува уште во бременоста. Идниот татко целосно може да се вклучи во поткрепа на бременоста и да се подготви за породување, дури и ако тој можеби не е присутен во просторијата за породување.

 

 2. Што ако јас сум лош татко?

 

Стравот - што ако сум лош татко, е всушност многу конструктивен страв бидејќи ќе го натера идниот татко да размислува за каков татко сака да стане. Притоа, може да се отворат многу рани од неговото детство и врската со неговиот татко, па токму затоа да се појави овој страв.

Точно е дека несвесните обрасци што ги носиме од основното семејство се силни и претежно несвесни, но тоа не значи дека не можете да ги надминете родителите и да станете подобар татко отколку што беше вашиот татко.

Затоа, драги бремени жени, разговарајте со вашиот партнер колку што е можно повеќе за тоа што мислите дека е добар татко. Бидете отворени и запомнете дека се различни. И со право. Детето ќе се развие многу полесно во семејство каде разноликоста е добредојдена и прифатена. Како и грешките што ги прави токму секоја мајка и тато. Колку и да е напорно, тој се обидува да биде добар родител.

 

3. Детето значи крај на еден симпатичен и забавен живот

 

Нема повеќе забави или филмски вечери до утрото. Нема порелаксирано дружење со колегите. Нема легнување наутро или непрекинат ноќен сон. Нема повеќе долги патувања и секс на бел ден. Кога ќе пристигне бебето, целата забава завршува и животот станува само уште една голема одговорност и рутина.

 

Точно е ова може да ви се случи и кога ќе станете татко. Ако можете да си го дозволите тоа, се разбира. Ако вие и вашиот партнер добро се подготвите за бебето и одлучите дека никогаш нема да го заборавите вашето партнерство, живеењето со бебе или дете исто така може да биде многу забавно. Всушност, уште позабавно, бидејќи децата се вистински мајстори на релаксација и разиграност.

 

4. Децата чинат многу! Дали ќе можам да се грижам за моето семејство?

Овој страв исто така има многу конструктивна природа, бидејќи децата навистина чинат многу или значат дополнителен трошок на семејството. За човек кој по природа се чувствува обврзан да се грижи за своите кучиња и кутриња, овој финансиски притисок е уште поголем.

Затоа, не ги исфрлајте овие грижи, туку решете ги заедно со вашиот партнер и направете добар финансиски план. И притоа, запомнете дека не одгледувате кралско дете кое мора да ги има сите лагодности на светот. Пред сè, на вашето дете најмногу му е потребна љубов и прифаќање на својата мајка и татко на светот!

 

5. Нема повеќе секс, сега сме родители.

На почетокот мора да се признае дека првата година по раѓањето, сексуалниот живот не може да биде ист како пред бебето. И дури и тогаш, сите оние спонтани ситуации како пред раѓањето дете паѓаат во вода, кога имавте секс после појадокот, среде лежење на каучот или на патот кон морето.

Со деца, сето тоа паѓа во вода. Барем неколку години. Да не ги спомнуваме сите оние инаку потполно невини нарушувања кога конечно ќе стапите во акција - од бебе кое плаче до љубопитниот изглед на двегодишник, кој се разбуди среде ноќ и влезе во вашата спална соба.

 

Но, тоа не значи дека можете само да се збогувате со сексот! Без грижи, родителите имаат секс исто така. Затоа што, како би стигнале до второто, третото, четвртото ... дете ?!

 

Затоа, да бидеме реални. Точно, ќе има помалку можности и многу пати ќе бидете толку уморни што едноставно нема да се чувствувате како да имате секс, дури и ако сте сонувале за тоа во текот на денот.

 

Ако вие и партнерот одвоите доволно време за да водите отворен разговор за сексуалните желби и копнежи, само тоа ќе ја разбуди таа незапирлива желба, што може да ги надмине и пречките во форма на бебе во соседната просторија.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Блог: Царски рез во време на корона
Блог на @_taseski.i_ мајка на Адам
9
Официјален Регистар на педофили во Р. Маке...
Презентиран Регистар на лица осудени за кривични дела за сексуална злоупотреба на деца и педофилија.
4
Што е булинг?
Булингот е секоја форма на непосакувано и агресивно однесување во училиштата, кое не застанува таму, туку продолжува да ...
4
Крвна слика кај децата и нејзино значење
Од наодите на крвната слика можеме да видиме присуство на анемија, инфекција (бактериска или вирусна), алергија, паразит...
4
Анкета

Вода за деца.
пеперутка16

Мамички, колку месеци варевте вода за вашите бебиња?