|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

4 необични но вкусни рецепти за мајонез

Редакција Рингераја, 21.11.2019
Дали обожавате мајонез? Не ништо повкусно од домашен мајонез, но најдобриот дел е што е лесно да се подготви. Сепак, класичниот мајонез е прилично калоричен. Денес ви нудиме 5 алтернативи што можете да ги користите наместо мајонез за различни јадења

image
/11


Најважно е да знаете за домашниот мајонез е тоа што има пократок рок на траење - 5-7 дена. Исто така, не заборавајте да го ставите во стаклена тегла, веднаш штом ќе го направите. Ставете капаче или фолија за да спречите да се фати кора.

 

1. Мајонез со мед

Оваа верзија на мајонез е малку послатка. Погодна е за сендвичи од шунка и  ќе им се допадне на сите кои ја сакаат слатко-солената комбинација.

 

Потребни продукти

2 големи јајца

1 лажица мед

4 лажици сок од лимон

1/2 лажиче сол

2 парчиња мелен црн пипер

1 лажиче сенф

2 1/2 ч маслиново масло (може да се замени со масло од авокадо)

 

Начин на подготовка:

Ставете ги јајцата и сокот од лимон во блендер.

Додадете мед, сенф, сол и бибер, и на крај 1/2 чаша масло.

Мешајте на најсилно околу половина минута.

Потоа полека, без запирање на блендерот, додадете го преостанатото масло.

Откако ќе се истури последната капка, имате готова домашна мајонез, совршена за сендвичи и сосови.

 

 

2. Мајонез со лук

 

1


Мајонезот со лук има пријатна и дискретна арома. Поради термичката обработка, лукот не го дразни желудникот и не предизвикува киселини.

 

Потребни продукти

1 главица лук

1 чаша масло

1/2 лажиче сенф

3 жолчки

1 лажица сок од лимон

2 лажици вода

црн пипер и сол по вкус

 

Начин на подготовка:

Во мало тенџере ставете го маслото и во него ставете 1 главица лук. Оставете ги маснотиите и лукот околу 5 минути на шпорет.

Откако ќе се загрее маслото, оставете го шпоретот за готвење на минимум, а потоа покријте го со капак и оставете уште 15 минути.

Потоа оставете да се излади и извадете го лукот.

Одделете ги чешнињата. Измешајте ги во пастата.

Додадете ги жолчките, маслото, сокот од лимон, вода, сенф и зачини и изматете ги со блендер.

Овој мајонез повеќе личи на сос од лук отколку само обичен домашен мајонез.

 

 

3. Мајонез од авокадо

 

2


Има многу луѓе алергични на јајца. Овој рецепт е за нив. Вкусно, здраво и малку калории.

 

Потребни продукти: 

2 парчиња зрело авокадо

1/4 чаша маслиново масло

1 лажиче сок од лимон

1 лажиче сол

1 лажица сенф

црн пипер

 

Начин на подготовка:

Излупете го авокадото и ставете го во соодветен сад.

Додадете ги преостанатите состојки и измешајте.

По темелно мешање, можете да додадете повеќе зачини по ваш вкус.

 

 

4. Мајонез со босилек и пармезан

 

3


Мајонез со босилек и пармезан е малку повеќе луксузна верзија на класичен мајонез. Колку е подобар пармезанот, толку повеќе ќе биде вкусен.

 

Потребни продукти: 

2 жолчки од средна големина

1 чаша маслиново масло

1/4 ч свежи лисја на босилек

2 лажици пармезан

1 лажица вода

4 лажици сок од лимон

1 мелено чешне лук

1/2 лажиче сенф

сол по вкус

 

Начин на подготовка:

Ставете ги сите производи во блендер, освен маслиновото масло

Се меле добро, сè додека не се добие хомогена мешавина

Додека блендерот работи со мала брзина, додајте го маслиновото масло постепено мешајте.

Мирис на ацетон од детската уста
Се работи за доста чест проблем на малите деца, а причините можат да бидат различни. Со тек на растењето симптомите се н...
4
Правилна исхрана на мали деца во лето
Малите деца, особено во лето се повеќе изложени на ризик од болести кои се предизвикани од бактерии во храната, особено ...
4
Топчиња од мелено говедско месо
Говедското месо е навистина добар извор на протеини, железо и цинк, кои се основни хранливи материи за малите деца. Желе...
4
Ако знаев какво е мајчинството навистина...
Ако знаев дека понекогаш ќе плачам и под туш, бидејќи не постои друго место каде што можам да бидам сама, пред да имам д...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Колку е доволно?
blond

Колку плата би сакале да земате за да имате добар живот? Со колку би се задоволиле?

до 500е (12%)

500-1000е (55%)

1000-2000е (22%)

Сакам да имам многу пари (11%)


Број на сите гласови: 100

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!