|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Сакаш да имаш твој календар?
ПРИЈАВИ СЕ и добивај новости со корисни, интересни и забавни содржини на својата електронска пошта.

Развој на детето: Си играме

Играта го поттикнува детскиот развој
Играта е забавен начин на поттикнување на детскиот развој. На доенчето играта му помага да го запознае сопственото тело и светот кој го опкружува. При играта доенчето ги користи и развива сите свои сетила. Во првиот месец играта мора да биде нежна и краткотрајна, затоа што новороденчето брзо се уморува. Ќе ужива ако му пеете (иако не сте талентирани), посебно му се допаѓа Вашиот глас, заради тоа често разговарајте со него, можете дури и гласно да му читате весник. Нежно заиграјте со него на некоја музика или застанете до прозорецот и опишувајте му го надворешниот свет. Кога времето е убаво изнесете го надвор, да ги слушне звуците на околината и да го почувствува свежиот воздух. Не заборавајте на адекватна заштита од сонце или ветар.

Играчки за новороденче?

Најомилената играчка на секое новороденче се неговите родители затоа што неизмерно ужива во посматрање на мајчиното или татковото лице, како и во слушањето на нивните гласови.

За поттикнување на сетилата на креветчето ставете му вртелешка со живи и контрастни бои. Повеќето од нив свират нежна музика која го смирува бебето.

Одберете ѕвечалки и други играчки со контрастни бои. На бебето на почетокот најмногу му се допаѓаат црно-бели и играчки со живи бои (црвена, жолта, зелена, плава). Секогаш бидете сигурни дека играчката со која игра Вашето дете е безбедна, без ситни делчиња кои детето може да ги извади (постои опасност со нив да се загуши или да ги голтне), без остри рабови и да е направена од нештетни материјали.

Прочитајте уште

Моето новороденче
Развојни фази
Доење и дохрана
Спиење
Здравје и нега
Мама и тато
Си играмеАнкета

Фудбал. За кого навивате на ЕП 2024?
пеперутка16

За кого навивате на ЕП 2024?