|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

СТАТИИ

БОЛЕСТИ И СИМПТОМИ

Покачен ЦРП кај деца

Автор: Редакција Рингераја | 17.3.2021
image

Иако многу родители не го знаат значењето на скратеницата CRP, тие се свесни дека неговите вредности можат да покажат дали детето има вирусна или бактериска инфекција

image

ХПВ инфекцијата е полово пренослива болест предизвикана од ХПВ (човечки папиломен вирус)

БОЛЕСТИ И СИМПТОМИ

Најчести есенски болести кај децата

Автор: Редакција Рингераја | 23.10.2017
image

Се проценува дека детето во првите три години од животот има просечно четири до шест инфекции на горните респираторни патишта годишно. Зачестеноста се намалува кај постарите деца

image

Болката во грлото најчесто ја предизвикуваат вируси на обичната настинка кои се присутни во текот на целата година, но најчести се во зима

image

Инфективната мононуклеоза е една од болестите која предизвикува паничен страв кај родителите. Затоа решивме да ви ја приближиме

СЕМЕЈНО ЗДРАВЈЕ

Видео: Како функционира имунитетот?

Автор: Редакција Рингераја | 13.8.2013
image

Видео анимацијата која следува е кратка, но интересна и вреди да ја погледнете

ПРЕВЕНТИВА

Како да се намалат болестите кај децата?

Автор: Редакција Рингераја | 13.12.2012
image

Да се даде јасен и прецизен одговор на ова прашање е многу тешко. Некои причини за зголемување на бројот на болни деца се познати, но некои се во доменот на претпоставки

БОЛЕСТИ И СИМПТОМИ

Детска парализа

Автор: Редакција Рингераја | 4.5.2010
image

Детска парализа е заразна болест предизвикана од вирус што го напаѓа нервниот систем кај децата до 5 годишна возраст и предизвикува целосна парализираност.

БОЛЕСТИ И СИМПТОМИ

Мали сипаници

Автор: Редакција Рингераја | 4.5.2010
image

Малите сипаници се акутно вирусно заболување, високо контагиозна (заразна) болест со стапка на секундарно јавување поголема од 90% меѓу невакцинираните лица.

БОЛЕСТИ И СИМПТОМИ

Заушки

Автор: Редакција Рингераја | 4.5.2010
image

Акутно заразно заболување кое првенствено ги зафаќа паротидните жлезди, но може да бидат зафатени и другите плунковни жлезди, како и половите жлезди, мозочните обвивки и панкреасот. Причинител е вирус (Mumps), кој спаѓа во групата на осетливи вируси.

СТРАНА 1 ОД 2


Анкета

lide
lidiicka28

imence za moeto bebence ve molam pomognete

antonija (37%)

lena (14%)

ksenija (14%)

tereza (5%)

mateja (29%)


Број на сите гласови: 154

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!