|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

СТАТИИ

МАЈКИТЕ ОД ИНСТАГРАМ

На кафе кај @hurricane_full_of_joy

Автор: Редакција Рингераја | 23.4.2021
image

Доколку сте во потрага по предлози за детска литература, ви предлагаме да станете дел од инста клубот на мали читатели. Истиот е создаден и под водство на Симона Ангелоска, мајката на три деца и креатор на инста блогот @hurricane_full_of_joy

image

Ако им всадите љубов кон читањето на вашите деца, сте им дале непроценлив подарок - соништа, имагинација, бегство и поврзаност. Еве како тоа изгледа во нашето семејство. Навистина уживаме во секој момент

image

Несомнено е дека бајките се многу корисни за децата. Освен што се забавни, тие се и многу поучни. Кога на децата им читате или раскажувате бајки, вие го поттикнувате нивниот развој и им помагате полесно да ги изразуваат своите чувства

РАЗВОЈ

Зборувајте им на бебињата за да прозборат

Автор: Редакција Рингераја | 30.1.2020
image

Родителите во просек почнуваат да им читаат на децата дури кога имаат девет месеци или повеќе, а би требало многу порано, смета германското Здружение за читање во една студија

ИЗБОРНИ АКТИВНОСТИ

Кампања за здрави читачки навики со најмладите

Автор: Фондација за образовни и културни иницијативи | 2.12.2016
image

Проектот на УСАИД „Со читање до лидерство“ започнува Кампања за здрави читачки навики со најмладите

СЕ ЗА УЧИЛИШТА

Како да го научите детето да чита?

Автор: Редакција Рингераја | 26.10.2015
image

Додека порано беше нормално дури во прво одделение детето да почне со читање и пишување, во последно време се повеќе родители сакаат нивното дете да почне да чита од раното детство и сами се зафаќаат со обука

ВИДЕА

Преслатко: Шакира го учи синот да чита

Автор: Редакција Рингераја | 2.10.2014
image

Покрај тоа што е светски позната пејачка и една од најсексипилните жени на светот, Шакира е и прекрасна мајка. На преслатката снимка Милан ужива во прегратките на својата мајка и знае да прочита се што ќе напише таа

image

Децата зборуваат полека и првите неколку години грешат при изговорот. Избегнувајте да ги завршувате нивните реченици

image

Експерти во Durham и Yale Универзитетот јавуваат терминот дислексија да се брише од дијагнози, бидејќи е ненаучен и нема значење

ИЗБОРНИ АКТИВНОСТИ

Зошто е важно читањето сликовници?

Автор: Редакција Рингераја | 6.11.2013
image

Зошто е важна сликовницата за правилен развој на детето?

СТРАНА 1 ОД 2


Анкета

Додека бебето спие.
пеперутка16

Вие сте сами дома, а бебето спие. Што правите најчесто?