|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Високата телесна температура е пријател на децата?

Редакција Рингераја, 29.11.2012
Во новата студија на Американската асоцијација на педијатри се тврди дека температурата може да му помогне на детето да се чувствува добро. Стручњаците тврдат дека пребрзото лечење на високата температура може да го успори оздравувањето на детето

image
/11


 

 

Високата температура ги присилува децата да се одмораат и да спијат повеќе, што е многу важно за потполно оздравување.  Со доаѓањето на сезоната на грипови и настинки, многу родители често посегнуваат кон ладни облоги и парацетамол, за да ја симнат температурата на своето болно дете. Но најновата студија го тврди токму спротивното, дека високата температура всушност може да им помогне на децата во борба против болестите. Еден американски педијатар открил дека грозницата (високата температура), типична за многу детски болести може да помогне во лечење на децата бидејќи ги присилува да легнат, да се одмораат и да спијат повеќе.

Родителите често се прашуваат што да прават кога децата имаат висока температура.  Hannah Chow-Johnson, професорка на Универзитетот во Чикаго тврд дека високата температура им помага на децата побрзо да закрепнат, посебно ако е во прашање вироза.  Грозницата е дефинирана како температура над 37,5 степени Целзиусови, но може да биде знак и за други посериозни болести.

 

Препораки на докторката Chow за третирање на висока температура се:

- Зголемената температура не е опасна: тоа е имунолошки одговор на телото на болест.

- Телото на детето ја контролира температурата е тоа нема да се промени што и да правите. Немојте да го разбудувате детето од длабок сон само за да му дадете лекови за намалување на телесната температура. Ако температурата се движи во интервал од 37,5 – 38,5 оставете го детето да спие. Спиењето е поважно.

- Топломерите со кои се мери температура во уво и на чело не се веродостојни. Држете се до добриот стар топломер за најпрецозно мерење.

- Доколку детето пие доволно течности и редовно мокри, можете да го лечите дома.

Девет грешки на родителите со мали деца
Децата не доаѓаат со упатство за употреба за жал. Децата кои се во фаза на проодување се полни со енергија и желни да ја...
8
Доење и хранење со шишенце
Ако мајката избере употреба на шишенце во текот на првиот месец на бебето, некои тактики при хранењето можат да помогнат...
6
Да, навикнувај го бебето во раце!
Не го навикнувај бебето во раце и се ќе биде супер! Како рацете да се причина за сите проблеми. Е па не се согласувам и ...
4
Ѕвезда на бебе календар за 2020 година - МАРТ
Оваа вечер нека свети најсилно, бидејќи блеснува ѕвездата за месец МАРТ
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

koj sport go sakas
danielrakomet (42%)

futbal (23%)

odbojka (35%)


Број на сите гласови: 31

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!