|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Трите чуда со кои Бог ја благослови жената

Анастазија Терзијева, Јога сојуз на Македонија, 16.10.2010
Јога за бремени жени

image
/31


 

 

ПРВ ДЕЛ

 

 

Се будите едно магично утро и со сите свои сетила чувствувате колку е прекрасен денот. Вдишувате со полни гради и тргнувате да го освоите светот или барем да изминете дел од патот кон тоа освојување. За да биде уште попрекрасно чувствувате, откривате, дознавате и потврдувате дека магијата сте всушност вие, зашто едно мало вистинско чудо се случува во вас. Тоа чудо е производ на првото чудо наречено љубов. Овие две чуда се тесно поврзани меѓу себе и имаат причинско последичен карактер, едното Ве води кон другото т.е. љубовта Ве води кон новиот живот кој се создал во Вас и ќе расте во Вас цели девет месеци, и тоа не само за Ваша радост, туку и за радоста на сите кои ги сакате и Ве сакаат. Но чудата не завршуваат тука. Верувам и искрено Ви посакувам да го доживеете и третото чудо наречено јога за бремени.

Ако сте доволно мудри и трите чуда наречени “љубов”, “бременост” и “јога” ги споите во едно, тогаш сте тројно благословени. Тогаш се чувствувате жена во комплетна смисла на зборот и ја осознавате моќта која ви е предодредена.

Сета љубов што ја имате во себе спонтано се насочува кон Вашето бебе уште во првиот момент кога дознавате за него. Оваа взаемна врска е нераскинлива, трае и после телесното одделување. Затоа е многу важно како ќе го искористите времето во бременоста зашто тогаш се поставува темелот на иднината на Вашето дете и неговата поврзаност со вас, и секако релацијата со околината.

Секоја бремена жена знае дека не треба да чека да се роди бебето, за да може нешто да направи за него. И предходните девет месеци може да ги искористите квалитетно и за себеси, а истовремено од тоа да има корист и бебето. Можат да бидат исполнети со грижа, не загриженост, туку заедничко дружење, меѓусебно запознавање и свесност за постоењето на бебето и Вашата улога во неговиот развој.

Практикувањето на јога во бременоста е најдоброто нешто што можете да си го дозволите на себе и на бебето. Земајќи предвид дека тие девет месеци сте како едно, сé што правите за себе, всушност правите и за малиот човек што расте во Вас. Или можеби ако сте повеќе екстровертни и ви оди од рака секогаш да бидете тука за другите, наместо за себе, тогаш знајте дека сé што правите за бебето истовремено делува и на вас.  Секако дека јога - вежбите се една од можностите која ќе ви овозможи поздрава бременост, лесно породување и поголема свесност за се што се случува во текот на бременоста и што всушност тоа значи.

 

 

 

Пишува: Анастасија Терзијева Илиева, инструктор по јога

Јога-сојуз на Македонија, www.yoga.org.mk


фото: Александра Адамовска Митковска

Јога-друштво Битола

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Видео: Бебе спие во водењакот, докторите г...
Неверојатна снимка на бебе родено во водењак, кого докторите го разбудуваат пред да го донесат на свет
39
Доење за време на бременост
Во неразвиените земји не е чудно да се види жена која дои, иако е бремена. Но во нашиот “развиен дел од светот”, околу т...
3
Пакет за трудници: Август 2011
Погледнете ја содржината на пакетот со подароци за трудници и прочитајте како да станете среќен добитник на еден од нив!
3
Пакет за трудници: Септември 2011
Погледнете ја содржината на пакетот со подароци за трудници и прочитајте како да станете среќен добитник на еден од нив!
3
Анкета

Dali?
Jana9

Dali rabotata sto ja rabotite ve ispolnuva?

Da (33%)

Ne (0%)

Ponekogas (67%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!