|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Трикови за полесно породување

Редакција Рингераја, 6.11.2014
Се одлучивте за природно породување, но се плашите? Нема потреба, постојат некои насоки и трикови, кои можат да ви помогнат да обезбедите полесно породување

image
/11


 

Урми

Истражувањето објавено во списанието за гинекологија и акушерство (Journal of Obstetrics and Gynaecology) покажа дека жените, кои во текот на бременоста јаделе урми, веројатно ќе имаат многу полесно породување од оние кои не јаделе. Нема да им бидат потребни лекови, а повеќето од нив ќе бидат подобро отворени пред породување и ќе се породат во просек за 7 часа порано.  Во нормална бременост, се препорачува да се консумираат по шест урми дневно.

 

Вежбање и јакнење на нозете

За секоја трудница и за полесно породување важни се вежбите, за трудницата да биде физички подготвена. Жените кои вежбале пред и во текот на бременоста, обично имаат пократко породување. Со вежбањето ја зголемувате издржливоста и полесно ќе го поднесете породувањето. Шетајте, пливајте или посетувајте часови за трудници (секако, по претходна консултација со гинеколог).

Во вежбите е важно јакнењето на нозете. Би требало да стоите, бидејќи така ќе го забрзате доаѓањето на бебето кога ќе започнат вистинските контракции. Затоа ви требаат јаки нозе. Пешачењето е најважно за јакнење на физичката подготвеност и побрзо породување.

 

Часови

Посетувајте посебни часови за трудници каде ве запознаваат со породувањето, но и со моментот кога ќе дојде бебето на свет. Многу трудници велат дека тоа им го олеснало породувањето.

 

Повеќе сон

Треба да спиете задолжително повеќе од  7 часа, посебно во последниот месец од бременоста, бидејќи жените кои помалку спиеле, по статистичките податоци, имале подолго породување.  Нека ви биде удобно, имајте до себе мека перница, пуштете музика и уживајте.

 

Лежечка положба и дишење

Ако имате предпородилни контракции, тогаш е подобро да се движите, бидејќи гравитацијата ќе работи во ваша корист. Можете да стоите и да се движите.

Една од поважните работи е правилно дишење. Тоа може да ви помогне да се фокусирате, помалку да мислите на болката и да внесувате повеќе кислород.

Суровата вистина за царскиот рез
Замислете да ве испратат на некоја обична операција и по излегувањето од сала да ве пречекаат со мало бебе и да ви кажат...
7
Ви ги откриваме тајните за полесно породување
Нестрпливо го очекувате големиот ден и полни сте со надеж за беспрекорно раѓање. Како ќе течат настаните во голема мер...
5
Пратеничката Маринела Тушева стана мајка!
Вчера се породи пратеничката на СДСМ, Маринела Тушева. Таа доби здраво машко детенце, тешко 3.630 грама. ЧЕСТИТКИ!
5
Хормон на бременоста – hCG
Клетките на растечкиот ембрион започнуваат да лачат хормон наречен хуман хорионски гонадотропин или hCG, супстанција кој...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Ratko Mladic
zelba

uapsen , kako se custvuvate poradi toa??? Molam vo komentar iskren odgovor

navedi sama (94%)

navedi sama (6%)


Број на сите гласови: 17

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!