|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Третата година на детето е полоша од втората?

Редакција Рингераја, 22.10.2018
Пред да помислите дека станува збор за некакво сериозно научно истражување, веднаш да ви напоменеме дека не е така. Напротив. Во прашање е духовита листа од една мајка, која направи разлика помеѓу однесувањето на двегодишните и тригодишните деца
Клучни зборови:

image
/11


1. На две години едвај говорат. На три години не престануваат да зборуваат.

10-prichini-poradi-koi-tretata-e-polosha-od-vtorata-godina-3.jpg

2. На две години плачат. На три години имаат епски изливи на бес, до таа мера, што некогаш сте уверени дека ги „опседнале демони“. 

10-prichini-poradi-koi-tretata-e-polosha-od-vtorata-godina-4.jpg

3. На две години јадат се што ќе ставите пред нив. На три години, пак, јадат само три намирници, обично тие што вие не ги сакате. 

10-prichini-poradi-koi-tretata-e-polosha-od-vtorata-godina-5.jpg

4. На две години капењето трае десетина минути и резултатот е чисто дете. На три години капењето трае околу еден час, а резултатот е мокра бања, мокри родители и 16 искористени пешкири.

10-prichini-poradi-koi-tretata-e-polosha-od-vtorata-godina-6.jpg

5. На две години носат пелени кои се менуваат под ваше будно око. На три години се научени на нокшир, па светот им се врти околу мочкањето и какањето.

10-prichini-poradi-koi-tretata-e-polosha-od-vtorata-godina-7.jpg

6. На две години вниманието им го привлекува чоколада во продавницата. На три години имаат цел список со предмети кои сакаат да им ги купите. 

10-prichini-poradi-koi-tretata-e-polosha-od-vtorata-godina-8.jpg

7. На две години ви допуштаат вам да ги облечете и изгледаат преслатко и невино. На три години инсистираат сами да си одберат облека и да изгледаат како излезени од цртаните филмови.

10-prichini-poradi-koi-tretata-e-polosha-od-vtorata-godina-9.jpg

8. На две години не сакаат да се извалкаат. На три години едвај чекаат да се шлапнат во кал.

10-prichini-poradi-koi-tretata-e-polosha-od-vtorata-godina-10.jpg

9. На две години ви дозволуваат да ги правите нештата наместо нив, заштедувајќи многу повеќе време. На три години сакаат апсолутно се да направат сами, поради што се трае засекогаш. 

10-prichini-poradi-koi-tretata-e-polosha-od-vtorata-godina-11.jpg

10. На две години манипулацијата им е последна работа на памет. На три години ве поседуваат – и свесни се мошне добро за тоа. 

10-prichini-poradi-koi-tretata-e-polosha-od-vtorata-godina-12.jpg

Др. Тасиќ: Лекување на инфекции на мочните...
Кај ин­фек­ци­и­те што ги за­фа­ќа­ат гор­ни­те бу­бреж­ни пар­тии мо­ра да се да­де ан­ти­би­о­тик. Да­ва­ње­то ан­ти­б...
4
Вежби за правилен изговор на гласовите
Нашата способност за говор често ја земаме здраво за готово, но кога ќе добиеме дете за прв пат стануваме свесни за теко...
3
Шакира: Бидете строги, но полни со љубов
Откако славната пејачка стана мајка на две деца, Милан и Саша, целиот нејзин свет се врти околу нив. Не пропушта прилика...
3
Како патувањето со деца да ви биде полесно?
Еве неколоку стратегии за „преживување“ на патот, идеи за забава и практични совети кои ќе ви помогнат да си поминете по...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

паштета во исхрана на децата
eleonorag

Дали на вашите деца им давате да јадат паштета

не, паштетата не е здрава храна (60%)

понекогаш (36%)

често, паштетата е добар и вкусен оброк (4%)


Број на сите гласови: 244

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!