|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Што треба да им кажувате на вашите деца секој ден?

Редакција Рингераја, 15.1.2018
Во време како денешното со несопирливиот развој на технологијата и зголемениот број на обврски, понекогаш се чини дека просто невозможно е да се изгледаат убаво воспитани дечиња
Клучни зборови:

image
/11Во секојдневниот хаос забораваме да им кажеме неколку работи на децата за кои можеби верувате дека не им значат ништо во моментов, но бидете сигурни дека нивната вербализација ќе даде резултат неколку години подоцна.

Благодарение на овие убави 6 работи кои треба да им ги кажувате на децата секој ден, тие ќе пораснат во добри, воспитани и самостојни луѓе, без намалено чувство на самодоверба или незадоволство од самите себе:

Те сакам

Колку често им кажувате на децата дека ги сакате? Правете го ова секој ден. Во иднина ќе следуваат добри, но и лоши денови кога нивниот морал и енергија ќе бидат на најниското можно ниво.

Убаво е да се знае дека без оглед на сè, некој безусловно ги сака.

Ме правиш среќен/среќна

Децата се постојан извор на љубов и среќа (дури и кога ве нервираат, да). Особено важно е да знаат колку многу ве усреќуваат. Па не чекајте тоа да го слушнат на денот на нивното дипломирање или свадба. (По)кажете им колку ве прават среќни.

Навистина сакам кога…

Си ја средуваш собата. Ја пишуваш домашната навреме. Се однесуваш убаво кон другарчињата, но и кон постарите.

Постојано истакнувајте што најмногу сакате кај своето дете, неповрзано со надворешниот изглед. Децата треба да ја знаат вистинската вредност на карактерот, не на убавината.

Многу сум благодарна што те имам тебе за дете

Не Марко на соседите, не Јана од училиште што имала најубава писмена задача по македонски јазик. Благодарна сум што те имам тебе, бидејќи за мене ти вредиш најмногу.

Верувам во тебе

Воедно имам и доверба во тебе. Од друга страна, верувам во твоите способности за носење добри одлуки.

Дали можеш сам/а – Знам дека умееш

Децата неретко се откажуваат кога нема да слушнат охрабрувачки зборови. Секој родител треба да го поттикне детето, да го натера да верува во себе. Треба да им се даде до знаење дека веруваме во нив и дека умеат да го направат нештото, без разлика колку и да е големо или мало.

Кога сте уморни и сте имале долг и напорен ден, лесно може да дојдете во искушение во афект да кажете нешто кое не го мислите, а ќе ги повреди вашите деца. Запаметете, децата се благослов, чудо, светлина која го осветлува вашиот живот. Секогаш имајте убави зборови за нив. Секој ден.

Три минути во главата на 2-годишно дете
Џејсон Гуд е американски писател и комичар, татко на двегодишен син, кој за него претставува постојан извор на инспираци...
21
Вистинска ѕвезда на кралската венчавка!
ПРЕСЛАТКАТА тригодишна принцеза Charlotte ги украде погледите на целиот свет на свадбата на својот чичко Хари и Меган Ма...
7
Им се восхитувам на мајките кои...
Им се восхитувам на мајките кои скоцкани ги носат децата во градинка. Навистина им се восхитувам. Не мораат да бидат нит...
6
9 нешта на кои ме научи мојата силна мајка
Една од најважните врски кои ги остваруваме во животот како жени е секако онаа која ја имаме со својата мајка
5


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Чипс или смоки
predrag

Што повеќе сакате да грицкате

чипс (32%)

смоки (42%)

Мммм двете :) (26%)


Број на сите гласови: 84

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!