|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Духовит татко споделува совети по 160 дена родителство

Редакција Рингераја, 18.8.2021
Еден татко од Твитер објави листа на сите работи што ги научил во текот на 160 -те дена родителство. Татковци, дали се согласувате?
Клучни зборови:

image
/11


 

Новите татковци обично се збунети од силните промени што одеднаш се случуваат кога бебето ќе пристигне дома.
Еден духовит татко одлучи да напише листа од 10 работи што ги научи во првите 160 дена од родителството, а сподели и неколку смешни совети за сите нови родители. Тој ја објави листата на својот профил на Твитер.
1. Грижата за детето главно се врти околу измет.
Која боја е тоа? Кога последен пат беше какило? Дали се бореше додека какаше? Дали имаме доволно пелени за следните десет големи потреби? Морам да го насликам овој измет за да му покажам на докторот. Отсега, вашата галерија ќе биде полна со фотографии - измет!
2. За жал, има облека што ќе ја носи само еднаш пред да порасне.
Нема конекција! Совет: не купувајте скапа облека!
3. Колку и да сте фрустрирани со вашето бебе, таа ќе ве разоружа во трепкање на окото - со насмевка. Мали манипулатори!
4. Резервната облека за бебето е многу неопходна, но резервната облека за родителите е уште поважна. 'Llе те фрли и ќе се смее.
5. Мора да имате база на податоци за аптеки кои работат 24 часа на ден. Проверете ги аптеките во болниците. Или се затвораат доцна или се отворени 24 часа. По некое време ќе ве знае по име.
6. Потребно е многу да се прочита за родителството.
Чувајте книги или онлајн ресурси достапни за вас во секое време.
7. Составете плејлиста (за кризни ситуации)!
Составив плејлиста што ја користам за да ја разоружам кога е лута или изнервирана. Го тестирав и на бебињата на моите пријатели.
8. Можеби мислите дека сте добра личност, но всушност сте садистичко суштество кое ќе најде радост кога вашето бебе ќе ги отфрли другите луѓе и ќе ве сака само вас.
9. Овие мали суштества секогаш се обидуваат да умрат, а работата на родителите е да ги спречат.
Бебињата ќе сакаат да се тркалаат од креветот, ќе сакаат да го џвакаат горниот дел од полначот за лаптоп, ќе ја проголтаат монетата што штотуку ви паднала од џебот. Ваша задача е да ги спречите сите овие опасни ситуации 24 часа на ден.
10. Откако ќе дојде бебето, вашата рутина целосно се менува. Ако ви е достапна помош, прифатете ја.
Ако можете да си дозволите дадилка, земете ја. Ако сте вработени, додадете еден или два дена во вообичаените рокови. Ако имате клиенти кои имаат разбирање за вашата ситуација, како мојата, можете дури и да донесете мал дечко на неколку состаноци.
На крајот, тато ги почести читателите со бонус лекција. Кога ќе добиете бебе, ниту еден мобилен нема доволно меморија за сите фотографии што ги правите. Тој ве советува да земете специјална мемориска картичка само за фотографии или, во краен случај, да купите друга мобилна.

Новите татковци обично се збунети од силните промени што одеднаш се случуваат кога бебето ќе пристигне дома.
Еден духовит татко одлучи да напише листа од 10 работи што ги научи во првите 160 дена од родителството, а сподели и неколку смешни совети за сите нови родители. Тој ја објави листата на својот профил на Твитер.

 

1. Грижата за детето главно се врти околу "каките"

Која боја se? Кога последен пат какaло? Дали се мачеше додека какаше? Дали имаме доволно пелени за следните десет големи потреби? Морам да го сликам овој измет за да му покажам на докторот. Отсега, вашата галерија ќе биде полна со фотографии - измет!


2. За жал, има облека што ќе ја носи само еднаш пред да порасне.

Без врска! Совет: не купувајте скапа облека!


3. Колку и да сте фрустрирани со вашето бебе, тоа ќе ве разоружа за миг - со насмевка. Мали манипулатори!


4. Резервната облека за бебето е многу неопходна, но резервната облека за родителите е уште поважна. 'Ќе те поврати и ќе се смее.


5. Мора да имате база на податоци за аптеки кои работат 24 часа на ден. Проверете ги аптеките во болниците. Или се затвораат доцна или се отворени 24 часа. По некое време ќе ве знаат по име.


6. Потребно е многу да се прочита за родителството.

Чувајте книги или онлајн ресурси достапни за вас во секое време.


7. Составете плејлиста (за кризни ситуации)!

Составив плејлиста што ја користам за да ја смирам кога е лута или изнервирана. Ја тестирав и на бебињата на моите пријатели.


8. Можеби мислите дека сте добра личност, но всушност сте садистичко суштество кое ќе најде радост кога вашето бебе ќе ги отфрли другите луѓе и ќе ве сака само вас.


9. Овие мали суштества секогаш се обидуваат да умрат, а работата на родителите е да ги спречат.

Бебињата ќе сакаат да се тркалаат од креветот, ќе сакаат да го џвакаат горниот дел од полначот за лаптоп, ќе ја проголтаат монетата што штотуку ви паднала од џебот. Ваша задача е да ги спречите сите овие опасни ситуации 24 часа на ден.


10. Откако ќе дојде бебето, вашата рутина целосно се менува. Ако ви е достапна помош, прифатете ја.

Ако можете да си дозволите дадилка, земете ја. Ако сте вработени, додадете еден или два дена во вообичаените рокови. Ако имате клиенти кои имаат разбирање за вашата ситуација, како мојата, можете дури и да го донесете малечкото на неколку состаноци.


На крајот, тато ги почести читателите со бонус лекција. Кога ќе добиете бебе, ниту еден мобилен нема доволно меморија за сите фотографии што ги правите. Тој ве советува да земете специјална мемориска картичка само за фотографии или, во краен случај, да купите уште еден мобилен.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Направете сами бонбони против кашлица
Најлесен начин да се спасите од кашлицата
4
Рачно изработени подароци за 8-ми март
Кажете “Те сакам мамо!” со подарок од срце. Еве неколку идеи како да направите осмомартовска работилница со децата
4
Официјален Регистар на педофили во Р. Маке...
Презентиран Регистар на лица осудени за кривични дела за сексуална злоупотреба на деца и педофилија.
3
И зборовите знаат да болат - втор дел
Детето има исти потреби како возрасните: Да се чувствува сигурно, сакано, почитувано, вредно за љубов, прифатено, способ...
3
Анкета

Вода за деца.
пеперутка16

Мамички, колку месеци варевте вода за вашите бебиња?