|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Ризикот од аутизам детерминиран од мајката?

Редакција Рингераја, 24.7.2018
Истражувањето ја потенцира можноста дека спречувањето на форми на аутизам би можело да биде толку едноставно, ако бремената мајка ја промени својата исхрана или зема пробиотици

image
/11


Понатаму, научниците од Медицинскиот факултет во Вирџинија успеаја да го искористат своето откритие за да го спречат развојот на невроразвојните нарушувања слични на аутизам кај лабораториските глувци. Тие откриле дека можат да го запрат развојот на таквите нарушувања со блокирање на одредена воспалителна молекула произведена од имунолошкиот систем. Насочувањето на овој молекул, интерлеукин-17a, нуди уште една потенцијална можност за спречување на аутизмот кај луѓето, велат истражувачите. Сепак, тие предупредуваат дека овој пристап би бил многу посложен, заради ризикот од несакани ефекти.

"Утврдивме дека микробиомот е клучен допринесувач во одредувањето на подложност кон нарушувања слични на аутизам, па затоа сугерираме дека би можеле да го користите овој молекул [IL-17a] како биомаркер за рана дијагноза".


Микробиом и аутизам

Работата на Џон Лукенс и неговите колеги ја разјаснуваат сложената врска помеѓу здравјето на микробиомот на мајката и здравиот развој на нејзините деца.

"Микробиомот може да го обликува развојот на мозокот на повеќе начини", објасни Лукенс, од Центарот за мозочна имунологија на Медицинскиот факултет во Вирџинија. "Микробиомот е навистина важен за тоа како имунолошкиот систем на потомството ќе реагира на инфекција, повреда или стрес".

Нездравиот микробиом кај мајката може да создаде проблеми: работата на Лукенс покажува дека може да го направи неродено потомство на мајката подложно на невроразвојните нарушувања. Истражувачите откриле дека молекулата на IL-17a е клучен фактор во развојот на симптоми слични на аутизам кај лабораториските глувци.

Добра вест: Микробиомот лесно може да се менува, преку диета и пробиотски додатоци во исхраната. Сите овие пристапи бараат да се воспостави здрава рамнотежа меѓу различните микроорганизми кои живеат во цревата - иако истражувачите сè уште не можат да понудат конкретни диететски препораки.

"Во смисла на приближување на нашата работа на луѓето, мислам дека следниот голем чекор ќе биде да се идентификуваат карактеристиките на микробиомот кај бремени мајки кои се во корелација со ризикот од аутизам", рече Лукенс. "Мислам дека е навистина важно да откриеме кои работи можат да се искористат за модулирање на микробиомот во мајката, на што поефективен и побезбеден начин".


Друга опција за спречување на аутизмот

Блокирањето на ИЛ-17а исто така може да понуди начин да се спречи аутизмот, но Лукенс објаснува дека тој начин носи многу поголем ризик.

"За време на бременоста, телото практично прифаќа страно тело, што е бебето во основа", рече тој. "Како резултат на тоа, одржувањето на здравјето на ембрионот бара комплексен баланс на имунолошката регулација, така што научниците имаат тенденција да избегнуваат манипулирање со имунолошкиот систем за време на бременоста".

ИЛ-17а претходно е вмешан во болести како што се ревматоиден артритис, мултиплекс склероза и псоријаза, и веќе постојат лекови кои го детектираат. Но, Лукенс забележал дека молекулот ИЛ-17а  има важна цел за запирање на инфекции, особено габични инфекции. Блокирање на тој молекул, рече тој, "може да ве натера да бидете подложни на сите видови на инфекции". И тоа за време на бременоста би можело да има комплексни ефекти врз развојот на детето, што научниците треба да го решат.

Во нивните следни чекори, Лукенс и неговиот тим планираат да ја истражат потенцијалната улога на други имунолошки молекули во развојот на аутизмот и други такви состојби. ИЛ-17а може да биде само едно парче во многу поголема загатка, рече тој.

Иако работата на Лукенс го поврзува имунолошкиот систем со невроразвојните нарушувања, тој нагласи дека ова на никој начин не сугерира дека вакцините придонесуваат за развојот на аутизмот.

" Дефинитивно, постои врска помеѓу имунолошкиот одговор и мозокот во развој", рече тој. "Тоа едноставно нема никаква врска со вакцините. Аутизмот се случува многу, многу порано. "

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Ако немате утринска мачнина, носите машко ...
Дали е вистина дека ако немате утринска мачнина рано во бременоста, носите машко дете?!
4
Киретажа - значајна гинеколошка процедура
Киретажата претставува мала хируршка операција која се користи како за поставување на дијагноза од материјалот што се до...
4
Млади родители - здраво дете?
Староста на родителите е зависна, право пропорционално со зголемување на ризикот од раѓење на деца со пречки. Затоа сове...
4
Cysticare таблети, помош при уринарни инфе...
HealthAid Cysticare таблетите се специјално формулирани со користење на природни и високо квалитетни билни екстракти кои...
4
Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?