|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

`Рчење или бучно дишење кај децата - дали е опасно?

Редакција Рингераја, 12.9.2021
Иако бучното дишење за време на спиењето е вообичаено во детството, тоа може да биде знак за отежнато дишење кај децата. Медицинскиот термин за оваа состојба е опструктивна ноќна апнеја

image
/11


 

Бучното дишење обично е предизвикано од делумна блокада или стеснување на дишните патишта во одреден момент.
 
Опструктивна апнеја при спиење е стеснување на дишните патишта во задниот дел на носот и грлото за време на спиењето, што доведува до запирање на дишењето.
 
Ефектите од оваа состојба вклучуваат нарушен сон, лошо однесување во текот на денот, како што се поспаност, хиперактивно однесување, импулсивност и тешкотии во училиште.
 
Други знаци на можна апнеја при спиење може да бидат немир за време на спиењето (детето многу се движи) или кратки паузи во дишењето.
 
Децата со прекумерна тежина и дебели се изложени на поголем ризик.
 
Кога детето заспива, мускулите на грлото се релаксираат, а дишните патишта во задниот дел на носот и грлото се стеснуваат. Кај малите деца, крајниците можат да станат доста големи и тоа може да придонесе за понатамошно стеснување на дишните патишта.
 
Кои можат да бидат најчестите причини за бучно дишење?
Инфекција: Вирусни или бактериски инфекции може да предизвикаат оток на ткивата во дишните патишта (како настинка што предизвикува назална конгестија) насекаде од носот до белите дробови.
Поправено стеснување на дишните патишта при раѓање. Пример за таква состојба е вродена субглотична стеноза или хемангиом на дишните патишта.
Аспирација на странски објект.
Компресија на дишните патишта од надворешни структури.
Спазам поврзан со состојби како што е напад на астма.
Проблеми со нормалното движење на гласните жици.
Рекурентна респираторна папиломатоза може да предизвика промена на гласот или бучно дишење.
 
Проценката на бучно дишење започнува со земање детална историја и изведување на физички преглед. Оваа информација е од суштинско значење за да се одреди степенот на стеснување и сериозноста на симптомите.
 
Важно е да се знае дали симптомите перзистираат од раѓање или се појавуваат во подоцнежна фаза. Висината и силата на бучното дишење се исто така важни фактори.
 
Постојат многу опции за лекување и сите тие зависат од причината за бучното дишење. Во потешки случаи, се препорачува хируршко отстранување на крајниците - тонзилектомија.

Бучното дишење обично е предизвикано од делумна блокада или стеснување на дишните патишта во одреден момент.

 
Опструктивна апнеја при спиење е стеснување на дишните патишта во задниот дел на носот и грлото за време на спиењето, што доведува до запирање на дишењето.
 
Ефектите од оваа состојба вклучуваат нарушен сон, лошо однесување во текот на денот, како што се поспаност, хиперактивно однесување, импулсивност и тешкотии во училиште.
 
Други знаци на можна апнеја при спиење може да бидат немир за време на спиењето (детето многу се движи) или кратки паузи во дишењето.
 
Децата со прекумерна тежина и дебелина се изложени на поголем ризик.
 
Кога детето заспива, мускулите на грлото се релаксираат, а дишните патишта во задниот дел на носот и грлото се стеснуваат. Кај малите деца, крајниците можат да станат доста големи и тоа може да придонесе за понатамошно стеснување на дишните патишта.


 
Кои можат да бидат најчестите причини за бучно дишење?

Инфекција: Вирусни или бактериски инфекции може да предизвикаат оток на ткивата во дишните патишта (како настинка што предизвикува назална конгестија) насекаде од носот до белите дробови.

Стеснување на дишните патишта при раѓање. Пример за таква состојба е вродена субглотична стеноза или хемангиом на дишните патишта.

Аспирација на страно тело.

Компресија на дишните патишта од надворешни структури.

Спазам поврзан со состојби како што е напад на астма.

Проблеми со нормалното движење на гласните жици.

Рекурентна респираторна папиломатоза може да предизвика промена на гласот или бучно дишење. 

Проценката на бучно дишење започнува со земање детална историја и изведување на физички преглед. Оваа информација е од суштинско значење за да се одреди степенот на стеснување и сериозноста на симптомите.
 
Важно е да се знае дали симптомите перзистираат од раѓање или се појавуваат во подоцнежна фаза. Висината и силата на бучното дишење се исто така важни фактори.
 
Постојат многу опции за лекување и сите тие зависат од причината за бучното дишење. Во потешки случаи, се препорачува хируршко отстранување на крајниците - тонзилектомија.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Скратување на ноктите на бебето
Многу пати сте се запрашале зошто Вашето бебе постојано се гребе? Причина се некоординираните движења на рацете и негови...
4
Се` уште користите еднократни пелени? До к...
Погодноста на пелените за еднократна употреба до тој степен им олеснува на родителите што тие имаат тенденција да ја кор...
4
Дали бебето може да Ви го уништи бракот?
Доаѓањето на бебето, од страна на родителите семејството и пријателите, отсекогаш е дочекувано со голема радост. Но, од ...
4
Писмо на воспитувачка од градинка
Јас сум воспитувачка. Моето срце е големо колку планета и отворено за секој кој сака да влезе. Мојата прегратка е доволн...
4
Анкета

Вода за деца.
пеперутка16

Мамички, колку месеци варевте вода за вашите бебиња?