|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Митови и факти за бебешката храна - 2 дел

Bebelan, 11.3.2015
Како нова мајка, Вие сте затрупана од сите страни со совети за тоа како и со што да го храните Вашето бебе. Додека некои совети се поддржани со логика и здрав разум, други може едноставно да ве остават збунета

image
Бебешка храна
/11


 

Овозможено од

1

 

Митови и факти за бебешката храна - 1 дел

 

4.Вежбите ќе го направат вашето мајчино млеко-кисело

ЗАБЛУДА: Не, доколку тоа се однесува на Вашето бебе.

Општо мислење е дека вежбањето произведува високо ниво на млечна киселина во мајчиното млеко, кое ми придава непријатен вкус. Но, последните  испитување покажуваат, дека бебињта не забележуваат никаква разлика. И што и да правите, немојте да го подигнувате нагоре вашиот стегнат спортски прслук за да доите. Стегнатата ластика може да доведе до запушување на каналите.

 

5.Ќе бидете гладни кога доите

ТОЧНО: Доењето согорува дополнителни 500-600 калории на ден. Очигледната позитивна страна е, дека ќе ги загубите несаканите маснотии побрзо отколку ако бебето се храни со млечна формула од шише. Недостатокот е што секогаш сте гладни. Сега за сега продолжете со нормалниот режим. Јадете три здрави оброци на ден, а ако сте гладни меѓу нив (а ќе бидете!) дополнувајте со хранливи здрави оброци како овошје, сирење, кисело млеко, мусли, полнозрнест тост,  исто така пијте многу течности (особено вода и обезмастено млеко).

 

6.Доеното бебе нема да спие навечер, додека не почне да јаде цврста храна

ЗАБЛУДА: Вашето бебе ќе спие ноќе, кога за тоа ќе биде спремно

И тоа зависи од низа фактори, како големината на бебето, неговиот карактер и навиките за сон. Доените бебиња се хранат почесто, отколку бебињата хранети со млечна формула, особено во првите месеци, затоа што мајчиното млеко се вари побрзо од формулата за доенчиња

 

,,Редовно проверувајте го нашиот оддел „Митови и факти за бебешка храна“ на web страната: www.bebelan.mk  за да откривате нови, актуелни, интересни и полезни приказни. 

Ако Ви се допаѓа оваа статија, и мислите дека и некој друг може да има корист од информацијата во неа, слободно споделите ја. 

Следете н? и на Facebook на: https://www.facebook.com/Bebelan.Macedonia

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Дали е лошо да имате секс во иста соба со ...
Дали е толку лошо ако имате секс додека е бебето во истата соба, објаснуваат експертите
84
БАРАМЕ 12 Ѕвезди за бебе календар за 2022 ...
Драги родители, не ги пропуштајте моментите на среќа и чиста радост со вашите малечки, зачувајте ги тие спомени како неш...
5
Што е болка?
Болката се дефинира како непријатно чувство и емоционално искуство предизвикано од повреда (оштетување) на ткивата во те...
4
Најубави мисли за бебињата
Најубавите, некогаш кажани, мисли за бебињата. Ќе Ве разнежнат...
4
Анкета

iminja
bile986

kako bi go krstile vaset_o dete?

Matej (30%)

Aleksij (12%)

Leon (11%)

Ognen (15%)

Nebojsa (3%)

David (29%)


Број на сите гласови: 256

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!