|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Мајки откриваат што ги изненадило по породувањето

Редакција Рингераја, 1.8.2022
Мајчинството е едно од најубавите животни искуства. Колку и да читате и да слушате туѓи искуства, има работи што ве изненадуваат по првото породување

image
/11Неколку жени решија да ги споделат нивните искуства за промените што им се случиле во животот откако станале мајки.

Не сум повеќе гадлива

Пред две години не можев да замислам дека секој ден некому ќе му го бришам носот или ќе му менувам пелени. Тие „непријатни“ работи сега ги правам секој ден и не ги доживувам толку негативно.

Се заљубив на прв поглед

Кога бев бремена ми кажуваа дека ќе го сакам бебето повеќе од себе. Тоа ми звучеше неверојатно. Ми беше тешко да поверувам дека е можно да си посветен на некој друг на таков начин. Покрај тоа, иако отсекогаш сум сакала свое семејство, никогаш не сум бил од оној тип на жени кои сакаат да менуваат пелени и да стојат над шпорет. Бев скептична. Меѓутоа, кога бабицата ми го стави бебето на гради, тоа беше љубов на прв поглед во истиот миг.

Уште изгледав како во шестиот месец од бременоста

Сите мајки го знаат ова. Многу е непријатно. Знаев дека ќе имам вишок килограми по породувањето, но бев затечена од фактот дека во првите неколку недели изгледав како тесто во рерна. Матката се шири во бременоста, па треба да помине време додека с? е врати на свое место.

Доењето е една од најтешките работи што сум ги направила во животот

Иако доењето звучи како природен и едноставен процес, мене ми беше многу напорно. Морав да внимавам што јадам и што не смеам да јадам за да имам млеко. Исто така, беше тешко да ги усогласам моето време со потребите на бебето за јадење во одредено време. Покрај психичкиот стрес, доењето исто така физички исцрпува.

Не знаев колку е прекрасна детската прегратка

По природа сум нежна и сакам да се гушкам со сопругот. Но ништо не се споредува со гушкањето со бебето. Тоа навистина е единствен момент кога некому безусловно му се предавате. Кога син ми ќе ги стави рачињата околу мојот врат и ќе ме бакне во образ... тоа е совршенство!


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Поддршка за мајките да ги дојат јавно свои...
Две третини од мајките би биле посамоуверени и би се чувствувале поудобно во врска со доењето на јавно место ако тоа се ...
5
Милена Станковска - Бирајте здрави произв...
Милена Станковска - Секогаш бирајте здрави и проверени производи за вашите најмили, особено во првата година од животот...
4
Разговор со мајката на Дариа која ја побед...
Минатата недела протече прекрасна вест - Дариа го огласи ѕвончето на Детската клиника! Кон радоста која владее во нејзин...
4
Повеќе комфорност, повеќе мајчино млеко
Кога млекото треба да се измолзува..
3
Анкета

/
Jana9

Dali odite na kosarkarski natprevari?

Da (0%)

Ne (50%)

Ponekogas (50%)


Број на сите гласови: 2

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!