|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Магично! Што се случува во телото на бремена жена?

Редакција Рингераја, 20.5.2015
Body paint артистот Marieke Crone, направи неверојатна визуелизација на тоа што се случува во телото на жената за време на бременост. Магично!

image
/51


 

Ако бремена жена сака да визуелизира што се случува во нејзиното тело, може да појде на ултразвук, или да разгледува пластични модели на бремени жени.

Но се додека бремените стомачиња немаат прозорци за точно да се знае што се случува внатре, многу е тешко да се сфати каде е сместено бебето во внатрешноста на телото.

Фотографката Versantvoortја добила оваа идеја од Huffington post, па и предложила на сликарката Marieke Crone и на еден модел на бремена жена, да ја направат оваа визуелизација.
Се поставува прашањето: Дали е анатомски точна поставеноста на цртежот на бременото стомаче? Многу блиску до реалната слика, одговори Alyssa Dweck, M.D., гинеколог во Westchester, New York.
"Ова е добар артистички приказ на бебе пред раѓање, освен отворот на вагината кој треба да биде погоре и повнатре. Останатото е перфектно и одлично насликано и претставува бебе кои само што не се родило."
Уживајте во фотографиите.
Како порано се правеле тестовите за бремен...
Сигурно многу од вас се запрашале како порано жените правеле тест за бременост? Многумина од вас сигурно сметаат дека то...
4
Народен лек против ешерихија коли
Рецепт од чесна сестра од Посушје, кој доста се користи во Хрватска и Босна и Херцеговина. Рингераја.мк го споделува со ...
4
Растење на плодот по недели, 1. тромесечје
Знаете ли дека сте бремени, или во суштина не знаете што се случува со вашето тело? Овој текст ќе се обиде да ви објасни...
4
Тестови за бременост
Дали сум бремена? Кога да направам тест за бременост? Кој тест за бременост е најточен?
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Персоналот во породилиштата
Еца

Ме интересира колку сте задоволни од персоналот во породилиштата?

Очајно (54%)

Средно жалосно (39%)

Одлично (7%)


Број на сите гласови: 28

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!