|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како сексот влијае врз здравјето на жените и мажите?

Редакција Рингераја, 5.2.2021
Какво влијание има сексуалниот живот врз здравјето на мажите и жените

image
/11


 

Го намалува ризикот од кардиоваскуларни заболувања

 Различни студии и истражувања докажуваат дека ако имате секс барем двапати неделно, помала е веројатноста да имате срцев удар. Според неодамна објавената студија, која главно се однесуваше на мажи, тие имаат 50% помали шанси да доживеат срцев удар отколку луѓето кои имаат секс помалку од еднаш месечно.

2. Лекува главоболки и мигрена

 Напнатоста и главоболките се намалуваат по сексот.
Сексот ја подобрува циркулацијата на крвта, ги шири крвните садови во главата и мозокот, што ги намалува главоболките и напнатоста. Исто така, жените кои страдаат од мигрена се чувствуваат подобро по сексот, бидејќи болката исчезнува.


3. Го зајакнува имунитетот

 Истражувањата покажуваат дека сексот го стимулира производството на имуноглобулин А, прва одбрана на имунолошкиот систем, кој штити од грип и настинка. Затоа, ако имате секс барем еднаш или двапати неделно, помала е веројатноста да се разболите.


4. Го ублажува стресот

 Сексот го намалува крвниот притисок и го ублажува стресот и напнатоста. Според некои истражувања, докажано е дека луѓето кои имале сексуални односи ноќта пред одредена стресна ситуација (важен настан, деловна средба ...) биле далеку поуспешни и опуштени од луѓето кои се воздржале од секс.
Исто така, луѓето кои се задоволни со својот сексуален живот не се депресивни, вознемирени, насилни и непријателски настроени.


5. Согорува калории

 Научниците тврдат дека сексот е еден од најдобрите начини за вежбање, бидејќи е корисен и за физичкото и за менталното здравје.
Триесет минути секс согорува 85-150 калории, па затоа редовниот однос е одличен начин да останете во добра форма.


6. Позитивно влијае на самодовербата

Сексот прави да се чувствувате добро и позитивно влијае на самодовербата. Исто така, нежната љубовна врска, за време на која жените лачат естроген, резултира со поубава, понежна и посјајна кожа, што влијае и на самодовербата.


7. Ги зајакнува гениталиите

Сексуалната активност го подобрува снабдувањето со крв во гениталиите и кај мажите и кај жените. Исто така, вагиналните мускули на жената се протегаат и се стегнуваат за време на сексуалниот однос и така се зајакнуваат, со што се намалува ризикот од инконтиненција подоцна во животот.


8. Го намалува ризикот од рак на простата

 Некои студии покажаа дека редовниот сексуален однос може да спречи рак на простата. Мажите во дваесеттите кои имаат однос најмалку пет пати неделно, за третина го намалуваат ризикот од развој на рак на простата. Ова исто така важи и за постари мажи.


9. Го регулира менструалниот циклус

Редовниот сексуален однос ги ублажува менструалните проблеми
Истражувањата покажаа дека жените кои имаат секс барем еднаш неделно имаат редовен менструален циклус. Покрај тоа, се покажа дека редовниот секс ги ублажува менструалните проблеми, бидејќи контракциите на матката за време на оргазмот ја намалуваат напнатоста во мускулите.


10. Гарантира добар сон

 Научниците тврдат дека добриот секс пред спиење гарантира добар сон, поточно, хормонот оксидоцин, кој се ослободува за време на оргазам, е одговорен за тоа, па веднаш после тоа се чувствувате поспани.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Ексклузивно: Нови фотографии од свадбата н...
Покрај Ламбе на неговата свадба запеаја и неговите колешки Елена Ристеска, Нина Јанева,и актерот Петар Горко. Во прилог ...
3
Ако сексот боли
Истражувањата покажуваат дека скоро половина од испитаните жени чувствуваат болка во текот или после сексуален однос. Бе...
3
Желба и менструација: Водич за "оние&#...
Многумина од нас може да се најдат во ситуација кога желбата за интимност изгледа далечна. Сепак, исто така вреди да се ...
3
Како да ja украсите елката за Нова Година?
Откако веќе сте купиле совршено Новогодишно дрвце, време е да ја ослободите имагинацијата и да го украсите во духот на ...
3
Анкета

Фудбал. За кого навивате на ЕП 2024?
пеперутка16

За кого навивате на ЕП 2024?