|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како да ја негувате бебешката кожа за да биде здрава?

Натура Тиби, 13.6.2024
Како родители, ние се стремиме да им го обезбедиме најдоброто на нашите малечки,обезбедувајќи им удобност, здравје и целокупна благосостојба. Една од суштинските работи е правилниот избор на пелени како клучен фактор во одржувањето на хигиената

image
/11


Кожата е најголемиот орган на нашето тело и служи како заштитна бариера против надворешните влијанија. Сепак, бебешката кожа значително се разликува од таа на возрасните, што бара посебно внимание и нега во периодот на носење пелени.

 

peleni

 

Дебелина и порозност на кожата

 Бебешката кожа е значително потенка од таа на возрасните, што ја прави попропустлива за хемикалии и надразнувачи од околината. При раѓање, кожата е дебела околу 1-2мм, додека кожата на возрасните е типично дебела околу 2-4мм. Исто така првиот слој на кожата, е недоразвиен, што доведува до побрза апсорпција на надворешните супстанции. 

2

 

Хидратација

 Поради незрелата структура на кожата, бебињата ја губат влажноста со побрзо темпо од возрасните. Детската кожа има релативно слаба заштитна функција, што ја прави склона кон губење на вода и апсорпција на токсини од околината. Ова предизвикува кожата на бебето да биде поподложна на сувост, чешање и иритации. Соодветната хидратација е клучна за одржување на здрава бебешка кожа.

 

slika3

 

Имунолошки систем

Детската кожа има помалку развиен имунолошки систем од возрасната, што ја прави поподложна на инфекции и алергиски реакции. Таа бара нежни производи без мирис, формулирани специјално за нејзината деликатна природа.

Кога станува збор за пелени за вашето бебе во овој чувствителен период, изборот на нетоксични и пелени без хемикалии е од суштинско значење. Eco Boom пелените се одличен пример за пелени кои и даваат приоритет на нежната кожа на вашето бебе.

slika4

 

Eco Boom пелените се специјално прилагодени да го минимизираат ризикот од иритација и да го промовираат здравјето на кожата. Ова е благодарение на  користење на целосно природни, хипоалергени материјали кои се ослободени од хлор, мирис, латекс, фталати и штетни адитиви, со што се осигурува дека деликатната кожа на вашето бебе е заштитена од иритации и алергии. Пелените се направени од бамбус кој е супер-мек материјал, нежен за бебешката кожа. Пелените на EcoBoom даваат приоритет на удобноста без да се загрози апсорпцијата. Влакната од бамбус даваат допир како свила, обезбедувајќи удобност за вашето бебе.

 

slika5

 

Една од клучните квалитети на Eco Boom пелените е нивната висока дишливост (breathability). Ова е од клучно значење бидејќи бебешката кожа треба да остане добро проветрена за да се спречи прекумерното таложење на влага, минимизирајќи го ризикот од пеленски осип.

Дополнително, нивните одлични способности за апсорпција брзо ја отстрануваат влагата, одржувајќи ја сувоста на вашето бебе.

За време на пеленскиот период, од клучно значење е да се разбере и да се одговори на ранливоста на кожата на вашето бебе.

Разбирањето на уникатната конструкција на бебешка кожа наспроти возрасната кожа ни помага да донесеме правилни одлуки во врска со нивната нега. Изборот на нетоксични пелени, како што се Eco Boom пелените, може значително да придонесе за одржување на здравјето и благосостојбата на вашето малечко.

 

slika7

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Осип после висока температура
Розеола, исто така позната како шеста болест (exanthem subitum и roseola infantum) е вирусна болест кај мали деца. Се ка...
7
Дали го вакциниравте Вашето дете?
Дали го вакциниравте Вашето дете против мали сипаници?
6
Слатко девојче експресно ја смири својата ...
Кога поголемата сестра Џесика за прв пат ја сретна својата новородена сестра, се случи нешто преслатко. Малата Ванеса по...
6
9 причини да изберете повеќекратни пелени
Разновидни, симпатични, шарени пелени - на кругови, на ѕвездички, розови за девојче и сини за момче или пак целосно прир...
5
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?