|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

1-та недела по раѓањето - што треба да знаете?

Редакција Рингераја, 22.4.2019
Од стимулирање на млеко, грижата за папочната врвца па се до враќањето дома - еве кои се работите што треба да ги знаете за бебето веднаш по раѓањето
Клучни зборови:

image
/11


Првите денови во болницата

Ако раѓањето се случило во болница, првите два или три дена од животот на мајката и детето се обележани од болничкиот режим.

Постојат специфични тестови, консултации, итн., Има време за посета на роднините и пријателите. Во овие први денови мајката и бебето почнуваат да се запознаат едни со други, но во прилично специфична средина. За да се олесни овој процес и за да се стимулира доењето, се препорачува бебето да биде што е можно подолго кај мајката.

 

Враќање дома со новороденчето

Кога конечно ќе се вратите дома, започнува новиот семеен живот. Првите неколку дена се многу динамични, бидејќи почнува бавното приспособување на бебето кон постоењето надвор од стомакот на мајката, а мајката почнува да се прилагодува на новите одговорности и учи да ги "толкува" сигналите кои и ги дава бебето.

Меѓу постојаните оброци и бројните ноќни будења, првите недели може да биде многу заморно: ако има баби, дедовци или пријатели, подготвени да помогнат, тогаш ова е вистинскиот момент да ги повикате, на пример за пазарење или за помош во куќата.

 

Доење

Хранењето ја поставува дневната рутина на новороденчето. Ако бебето се храни со адаптирано млеко, брзо се навикнува на часовите за јадење, додека кај доењето најчесто оброците се изведуваат на барање - стратегија која се препорачува за да се стимулира доброто производство на млеко. За да се спречат болки во грбот, обрнете внимание на држењето на телото за време на доењето.

 

Ако имате потешкотии, од суштинско значење е да побарате помош - постојат советодавни центри, како и групи за поддршка на мајката каде што можете да ги споделите проблемите и да најдете решение за вашиот проблем.

 

1

 

Првата столица на бебето

Во текот на првите два / три дена од животот, бебето произведува столици, која се нарекува мекониум. Таа е црно-зелена и малку леплива, па затоа понекогаш е тешко да се исчисти.

Многу е важно дека мекониумот е во првите 24 часа од животот на детето. Затоа ова е еден од аспектите контролирани во болницата или од бабицата по раѓањето. Всушност, доцното производство на мекониум може да биде сигнал за проблем, како што е присуството на метаболичка абнормалност.

 

Грижа за папочната врвца

Според најновите информации од Светската здравствена организација и Американската детска асоцијација, главната цел на грижата за папочната врвца е да се одржи колку што е можно сува за да се олесни нејзиното паѓање.

Ако сè оди нормално, папочната врвца треба да падне само во рок од 7-15 дена. Во овој период, секогаш кога е можно, корисно е да се местото да биде отворено за да се исуши побрзо или да се заштити со сува газа, која се менува три пати на ден, без да се навлажни со вода или со други раствори. Ако папчето е воспалено, може да се измие нежно со газа натопена во вода или раствор на хлор.

Советувањето со педијатар е задолжително, ако папочето почне да мириса лошо, има црвенило, има жолтеникави или крвави секрети, детето плаче и се жали кога го допираат или ако не падне само до две недели по породувањето.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

На која возраст бебињата ќе спијат преку ноќ?
Кога почнуваат бебињата да спијат преку ноќ? Дознајте повеќе за тоа, за да можете вие и вашето малечко да се одморите во...
24
Осип после висока температура
Розеола, исто така позната како шеста болест (exanthem subitum и roseola infantum) е вирусна болест кај мали деца. Се ка...
5
Бањање кое ќе Ве остави без здив
Толку нежност! Толку убавина! Нема да останете рамнодушни...Задолжително погледајте
4
Препорачани положби за доење на бебето
Доењето претставува стекнување нова вештина и за мајката и за новороденото дете; за успешно доење потребно е трпение и в...
4
Анкета

Dali?
Jana9

Koe vreme e naj soodvetno decata od 3-5god da si legnuvaat da spijat?

21h (40%)

22h (50%)

23h (10%)

00.00h (0%)

01.00h (0%)

Podocna (0%)


Број на сите гласови: 10

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!