|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Следниве две јога-вежби за кратко време, поради самата поставеност на телото, ја штедат енергијата, ја опуштаат мускулатурата, и ви ги враќаат чувството на одмореност и исполнетост со нова сила и елан.

image
/11


 

Положба на риба (мацјасан)

-       легнете на грб

-       свијте ги колената, ако чуствувате затегање помогнете си со перниче

-       истегнете ги рацете над главата и со дланките фатете ги лактите или подлактиците

-       главата лежи на подот

-       затворете ги очите и кажете му на телото да се опушти

-       останете во положбата колку што ви е пријатно
 
 

Положба на фетусот (дармикасан)

-   седнете врз петите, со грбот исправен

-   потоа раздалечете ги колената доволно широко за да си направите простор удобно да се смести стомакот помеѓу натколениците

-   дланките поставете ги на подот и полека спуштете го целиот горен дел од телото кон долу

-   во крајната положба можеби ќе имате потреба карлицата да ја подигнете малку кон горе

-   ако главата не ви допира на подот или чуствувате нелагодност во таа положба можете да ја подигнете поставувајќи ја на дланките или врз тупаниците

-   во крајната положба опуштете го целото тело и ќе почуствувате како положбата станува пријатна

-   највпечатливо е чувството на опуштањето на притисокот во зоната на половината која го носи главниот товар на стомакот

-   се опуштаат мускулите на грбот, рамената и стомакот

 

Во овие две положби телото е неактивно, немаме потреба од голем прилив на кислород, и затоа дишењето полека се смирува, станува сосема бавно. Со тоа опуштеноста и смиреноста од физичко преоѓа на ментално ниво.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Кои се знаците на инфекција по царски рез?
Инцизија и инфекции на матката се релативно чести по царски рез. Дознајте за вообичаените симптоми на инфекција по царск...
4
Правилна исхрана во 3-от триместар од брем...
Откријте која храна ви треба вам и е потребна за развој на вашето бебе во третиот триместар од бременоста ...
3
Затегнете ја кожата на стомакот по раѓањето
Како да ја затегнете кожата на стомакот по раѓањето?
3
Зошто добивам тежина толку брзо за време н...
Леле! На вагата можете да видите колку брзо ова бебе расте во вашиот стомак. Да ја разгледаме оваа често контроверзна те...
3
Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?