|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Јајцата се најполезна храна за трудниците

Редакција Рингераја, 1.4.2019
Јајцата се најполезната храна за бремените, бидејќи ја намалуваат веројатноста за предвремено породување, за мала тежина на бебето, како и депресија на мајкатa
Клучни зборови:

image
/11


“Daily Mail”, повикувајќи се на специјалисти, анализирале 18 истражувања на темата бременост и конзумацијата на јајца.

Богатиот хранлив состав на јајцата обезбедува повеќе од најважните состојки за бремените жени, и тоа витамини и минерали, како железо, јод, витамин Б12, витамин Д, и фолати.

1

“Јајцата содржат многу протеини, лесно хранливи материи, тие се еден од ретките природни извори на витамин Д, кој е многу важен при бременост”, објаснува диетологот Cordelia Woodward од авторскиот тим.

“Тие содржат и мали количества масни киселини со долги синџири, карактеристични за морската храна, кои се поврзуваат со поголемата тежина на бебето, помалиот ризик од предвремено породување и намалената опасност од депресија кај мајката”.

Железото во јајцата е многу важно за бремените жени, бидејќи најчесто страдаат од недостиг на минерали, што доведува до силен замор.

Само едно јајце на ден го обезбедува целото количество на витамин Б12 за трудниците, а тој освен што е важен за нервните клетки и крвта, учествува и во синтезата на ДНК – генетскиот материјал на сите клетки, вклучувајќи ги и оние на растечкиот фетус.

Две јајца дневно обезбедуваат 55 микрограми фолати, но бремените жени ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да пијат додатоци со фолна киселина во првите три месеци.

Што боли најмногу за време на бременоста?
Бременоста е период од животот на жената, во кој телото доживува најмногу болки
4
Растење на плодот по недели, 1. тромесечје
Знаете ли дека сте бремени, или во суштина не знаете што се случува со вашето тело? Овој текст ќе се обиде да ви објасни...
3
Дали ултразвукот може да му наштети на беб...
Трудниците често се прашуваат дали ултразвукот има некакво штетно влијание на бебето во стомакот. Лекарите ги тешат дека...
3
elenamarjant: Мојата породилна приказна
Моментот кога јас се претворив во “ние”
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Od koga?
Jana9

Od koja vozrast vasite deca spijat sami vo svojata soba?

1-2 godini (33%)

2-3 godini (33%)

3-4 godini (0%)

4-5 godini (0%)

5-6 godini (0%)

6 godini ... (33%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!