|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Имав позитивен тест пред планираниот царски рез!

Ringaraja.net, 16.2.2021
На една трудница од Љубљана и беше потврдено дека има позитивен тест за Ковид две недели пред планираниот царски рез. Прочитајте повеќе за искуството на оваа трудница

image
/11


 

Отишла на последниот преглед на клиниката Ковид центар  (да се обидат да го свртат бебето, бидејќи било во карлична позиција). „Беше забавно“, се сеќава таа. „Двајца гинеколози дојдоа облечени во вселенски костуми - како да сум во филм од научна фантастика. Кога роди здраво момче, со царски рез, таа веќе се опорави од болеста.


Бремените жени обично добиваат поблага форма 

Националниот институт за јавно здравје на Словенија вели дека болеста кај бремени жени обично поминува како благ грип или настинка. Скоро половина од бремените жени пријавиле треска и кашлица, а поретко главоболка, губење на вкус или мирис. "Бремените жени со инфекција со КОВИД-19 имаат помала веројатност да развијат треска и болка во мускулите отколку другите жени на иста возраст. Се проценува дека околу 75% од бремените жени се опоравуваат од КОВИД-19 без симптоми на болеста", Веб-страницата на NIJZ рече. 
Досега 500 бремени жени кои биле позитивни биле лекувани во породилната болница во Љубљана . 12 од нив се лекувале на клиниката за инфективни болести поради компликации. Една од нив почина на крајот на декември поради тешки компликации, објавија медиумите. 

Жената вели дека била доста загрижена за сите нејаснотии во врска со новиот вирус: „Вирусот е потполно нов, никој не знае како ќе влијае на мене, како ќе влијае на детето“. 


Веројатност за пренесување на вирусот на фетусот 

 Вирусот веројатно нема да се пренесе на фетусот во матката. „Во моментов немаме податоци за можноста за пренесување на вирусот на фетусот во матката, така што веројатноста за вродени малформации на фетусот поради вирусот е малку веројатна“, велат на гинеколошката клиника во Љубљана . Исто така, се вели дека вирусот веројатно нема да се пренесе на бебето преку доење, па затоа мајките, иако се позитивни, се со бебето крај себе по раѓањето.

 

тест


Предвремено породување 

 Според NIJZ, секоја инфекција кај бремените жени носи трипати поголем ризик од предвремено породување, што се случува во околу 17% од случаите, додека компликации се јавуваат во растот и развојот на фетусот. Исто така, постои зголемен ризик од царски рез. Жената вели дека најмногу се грижи дали и какви последици ќе остави на детето нејзината инфекција. NIJZ пишува дека во моментов нема познати докази за вродени дефекти на фетусот поради инфекција со САРС-КоВ-2. Истото може да се прочита на веб-страницата на клиниката за гинекологија во Љубљана: "Нема докази дека вирусот се шири на фетусот за време на бременоста. Тие тестираа амнионска течност, плацента, папочна врвца, зедоа брисеви на новороденчиња и млеко на заразени бремени жени, сите тестови беа негативни на коронавирус. Во моментов нема докази за пренесување преку раѓање. Доењето се препорачува со сите хигиенски мерки. "


Анксиозност кај бремени жени 

 По враќањето дома со бебето, жената забележува дека е повеќе исплашена и вознемирена отколку по првото раѓање. "Мислам дека цело време, тешко ми е да заспијам и сум загрижена. Немам волја". забележува таа. Епидемијата на коронавирус всушност напаѓа друг сегмент од животот - го зголемува ризикот од постпартална анксиозност и депресија. Ако забележите дека не се чувствувате добро, веднаш побарајте помош. 


Последици кај деца кои го прележале КОВИД-19 

 Веројатноста да се зарази бебе по раѓањето е поголема отколку додека е во матката. "Во моментов, има малку податоци за долгорочните последици од ковид-19 кај деца. За среќа, повеќето деца имаат акутна инфекција во полесна форма, а искуствата во Словенија се слични на оние во странство. Сепак, вистина е дека 20 деца се регистрирани во Словенија. Околу 2-4 недели по надминувањето на инфекцијата, имаше мулти-органски воспалителен синдром кој бара третман во болница ", објаснува педијатар и додава дека, како кај возрасните и кај децата, особено кај возрасна група помеѓу 9-14 години, инфекцијата може да предизвика замор со месеци, несоница, нарушена концентрација, отежнато дишење при напор, но потребни се повеќе информации за поширок заклучок.

Неодамна, експертите на Клиниката за детски болести ја поврзаа инфекцијата од минатото со разни познати автоимуни состојби, како и со нов мулти-органски воспалителен синдром и необичен осип, кои не беа откриени никаде во светот пред епидемијата КОВИД. "Ова се компликации за кои не знаевме до сега, и тие најмногу потсетуваат на осип на мал артритис или васкулитис. Може да има мали тромбови или оштетување на клетките околу овие мали крвни садови, што исто така може да биде поврзано со формирање на автоантитела “, објаснува доктор и раководител на одделот за алергологија, ревматологија и клиничка имунологија на Клиниката за детски болести во Љубљана. 


Извор Ringаraja.net

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Тежината на трудницата по неколку недели о...
Колку е препорачливо да се здебелите во бременоста и зошто килограмите така нагло се зголемуваат?
5
ВИДЕО: 7 најдобри позиции за породување
Зошто е важно во кои позиции раѓаме? Кои се најдобрите позиции за породување? Погледнете го видеото за да видите кои сед...
4
Бременост 8-ма недела
Вашето бебе се движи активно
3
На гости кај Надица Фирфова
Денес матичните клетки од папочна врвца успешно се користат за третман на повеќе од 70 заболувања од крвно потекло и пов...
3
Анкета

Доење.
пеперутка16

Колку долго доеше?