|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Бидете активни и позитивни

Anka Tavcar Prelog , 30.11.2010
Активната бременост, во која трудницата доволно се движи и здраво се храни, е вaжна не само за нејзиното тело, туку и за здравјето на детето што го носи, со што и се овозможува полесно породување и побрзо враќање во форма.

image
/11


 

Ако е мајката здрава и периодот на исчекување на детето минува без некои посебни потешкотии, не смее да има ниту еден изговор што се однесува до физичката активност. Активната бременост, во која трудницата доволно се движи и здраво се храни, е важна не само за нејзиното тело, туку и за здравјето на детето што го носи, со што и се овозможува полесно породување  и побрзо враќање во форма.

Бременоста е време кога на организмот му е потребна поголема количина на протеини, јаглехидрати, масти, витамини (посебно фолна киселина), минерали (посебно железо). Ако идната мајка ужива во разновидна и урамнотежена исхрана, нејзините навики за хранење не треба да се менуваат. Мора да внимава нејзиното тело да ја добие потребната количина на минерали и витамини,  доволена количина на калциум, кој е важен за равојот на детските коски и заби. Просечната количина на овај скапоцен минерал кој треба да се внесува изнесува 1000мг на ден. Главен избор на калциум се млекото и млечните производи, потоа лешниците,сувото овошје,бадеми..

Трудниците, кои се вегетаријанки, треба да внимаваат да внесуваат и доволна количина на Б12 (иако го има во млекото и млечните производи). При тоа не смеат да се потпираат на  соините производи, подобро е да го внесуваат во облик на фармацевски додаток.

 

Прстите подалеку од отрови!

Пушењето за време на бременоста може да предизвика ектопична бременост, може да предизвика застој во растот на плодот. Децата, чии мајки се пушачи, често се раѓаат со помала телесна тежина. Ако порано не сте можеле да се откажете од цигарите, бременоста ви е идеална можност да го направите тоа.

Ако жената за време на бременоста ужува во консумирање на алкохол, постои 35 % можност, детето што ќе се роди да има фетален алкохолен синдром. Тоа е неизлечлива состојба со пореметувања во телесниот и умствен развој на детето.Количината на алкохол што ја конзумира мајката влијае врз фетусот, само што не се знае во колкав процент. Не би било најдобро да се погрижиш 100 % за здравјето на твоето бебе?

 

Ве боли грбот?

За време на бременоста тежината на матката е многу поголема, поради што доаѓа до промена на телото, кое се движи напред. Во потрага по рамнотежа идните мајки го прилагодуваат држењето на своето  телото. За тоа што грбот почнува да се наведнува и да се накривува  поради тежината и почнуваат да се појавуваат болки. Ако не можеме да ги избегнеме физичките промени предизвикани од бременоста, можно е да се направи  многу за да се задржи правилната положба на телото.

 

Внимавајте на држење на своето тело

Со цел да се задржи правилното држење на телото потребно е со лесни чекори да ја подигнете брадата и рамената да ги потиснете наназад,  така што ќе ги стиснете лопатиците. Погрижете се за редовно растегнување. За опуштање на мускулите препорачливо е изутрина и во текот на денот да се прават одредени вежби за разгибување. За опуштање на вратните мускули главата малку завртете ја према десно и потоа и према лево. Рацете подигнете ги над главата, преплетете ги прстите и полека потиснете ги нанадвор, потоа спуштете ги рацете и грбот полека наведнете го.

 

Удобно седење

Особено при долготрајно седење потребно е добро да се наместите, така што грбот ќе Ви биде подпрен на наслонувачот и нозете удобно ќе одмараат на подот. Избегнувајте седење со прекрстени нозе.

Избегнувајте ризични положби, како што е кревање на товар со прави нозе, извртување на горниот дел од телото без некоја посебна причина. Правилни начини: не стојте свиткани над умивалникот, застанете сосема назад и полека раширете ги, доколку сакате да посегнете по некој предмет најдобро е да се завртите со целото тело.

 

Физички активни и со стомак

Физичката активност не само што полесно може да Ве подготви за породување, туку добро делува и врз здравјето на трудницата и развојот на плодот. Вежбите помагаат за полесно надминување на некои тегоби кои се јавуваат за време на бременоста, како што се : замор, утринска мачнина и повраќање, често уринирање, поспаност, болки во долниот дел на стомакот...

Физичката активност за време на бременоста е пожелна исто така затоа што опушта и добро делува на психичката состојба, го зајакнува кардиоваскуларниот систем, служи како подготовка на карличните мускули за породување, помага во одржување на телесната тежина и ги намалува болките назад во грбот и другите зглобови. Секако мора да се напомене дека физичката активност во одредени случаеви не е пожелна. Можеме да наброиме во кои примери: повишен крвен притисок, застој во развојот на плодот, опасност за предвремено породување...

 Жените кои веќе биле физички активни уште пред бременоста, лесно може да продолжат со вежбање и за време на бременоста, доколку се се одвива нормално. Може да вежбаат три пати во неделата, со среден интезитет. Мора да внимаваат помеѓу вежбите да не се задишуваат,  да не дојде до исцрпеност. За врема на бременоста не е  пожелно да се започнува со некоја нова спортска активност и пред и после вежбање да се пие поголема количина вода.

Идните мајки, кои пред бременоста не биле активни пред да започнат со вежбање треба да се посоветуваат со гинеколог и да не започнуваат со вежбање пред 13та недела од бременоста. Препорачливи активности се оние кои ги раздвижуваат зглобовите. Тука можеме да го вклучиме собниот точак за вежбање, и организирано вежбање за трудници во вода. На првиот знак на непријатност , физичката активност треба да се прекине.

 

Што треба да направам?

Избегнувајте вежби со потскокнување и претерано оптоварување на стомачните мускули.

Трчањето е погоден начин за вежбање на трудниците  кои трчале и пред бременоста. Никогаш не трчајте повеќе од 15 минути без престан. Трчањето најдобро би било да се комбинира со брзо одење. Во подоцнежната бременост тоа треба да се замени со пешачење. Пожелно би било кога трчате никогаш да не бидете сами , дури и ако сте во најдобра форма и се чувствувате одлично.

Пешачењето во природа  е една од најдобрите активности која истовремено опушта и релаксира. Одењето може да биде брзо но тоа темпо не треба да се задржи повеќе од 20 мин. Патеката треба да биде мазна и рамна, за да не се сопнеме  или паднеме. Препорачливо е во близина да има некој кој може да ви пружи помош доколку е тоа потребно.

При вежбање на собен точак не може да се надмине силата на гравитација, затоа е многу добра физичка активност. Дури и за оние трудници кои пред бременоста не биле физички активни. Возењето велосипед во природа за време на бременост не се препорачува. Идните мајки може да се одлучат и на групно вежбање во простории каде што постојат посебни школи за мајки со таа намена. Меѓу активностите кои се препорачуваат за идните мајки се и пливање и вежби во вода. Затоа што при вежбање во вода нашата тежина е десет пати помала од реалната и полесно може да се изведуваат одредени вежби со многу помал напор. Бидејќи се работи за полесна физичка активност не може да дојде и до некоја повреда, а вежбите што се изведуваат во вода помагаат за намалување на болките во мускулите и коските.

Се разбира дека трудниците мора да бидат обучени и сите вежби кои се прават мора да бидат контролирани и да се одвиваат под одредени услови, како на пример температурата на водата треба да биде од 28 – 32 степени и потребна е беспрекорна чистота на водата. Секоја трудница пред да започне со оваа физичка активност пред се мора да се посоветува и со својот гинеколог и со инструкторот кој ги води вежбите.

Исто така препорачливи активности за трудниците се и пилатес, јога или тај чи.

 

Па дури и миење на прозорци...

Домаќинските работи трудницата може слободно да ги извршува, но мора да ги избегнува оние  работи кои доведуваат до истегнување на телото во висина. Така миењето на прозорците подобро би било да му го оставите на некој друг. Порано се зборувало дека дури и спружувањето на перените алишта не е безбедно за трудниците.Ако жиците за сушење на алиштата се наоѓаат доста високо  мора да се внимава поради тоа што може да дојде до истегнување. Најголема опасност кај водените алишта преставува кревањето на кошницата, во која се ставени алиштата кои предходно сме ги извадиле од машината за перење.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Мајки откриваат: Намалете ја болката при п...
Покрај лековите против болки и епидурали, мајките имаат многу природни трикови за управување со болките при породување в...
104
Зошто добивам тежина толку брзо за време н...
Леле! На вагата можете да видите колку брзо ова бебе расте во вашиот стомак. Да ја разгледаме оваа често контроверзна те...
26
Зошто бебињата икаат во стомакот?
Како се чувствува икањето на фетусот, и дали бебето ика премногу или премалку? Имаме информации за сите тие прашања и мн...
21
Каква треба да биде улогата на таткото во ...
Очигледно, телото на мажот е неопходно за да се појави бременост. Ова не значи дека неговата улога е само да произведе с...
12
Анкета

.
Jana9

Dali koga ke idete so decata na odmor imate cuvstvo na plaza deka samo vie se slusate kako vikate po niv :) ?

Da (14%)

Ne (43%)

Ponekogas (43%)


Број на сите гласови: 7

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!