|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дали е здраво да јадеме лути пиперчиња?

Редакција Рингераја, 25.7.2018
Сте се запрашале ли дали се здрави и како влијаат во организмот? - Ќе се изненадите кога ќе ги прочитате нештата кои ги дознавме за нив
Клучни зборови:

image
/11


На кратко, одговорот е „Да“, корисно е да јадеме лути пиперчиња. Но, тоа не значи дека треба да претеруваме со количините кои ги јадеме, зашто може да доведе до негативно дејство во системот за варење. Бидете умерени и искористете ја нивната добра страна. Јадете по 1 до 2 лути пиперчиња на ден.  Капсаицинот во нивниот состав , не само што им дава лутина, туку поседува и неколку лековити својства, заради кои лутите пиперчиња се сметаа за многу здрава намирница.


Имаат антивоспалителни својства

Благодарение на капсаицинот, чили пиперчињата имаат антивоспалителни својства. Тој има способност да ги блокира супстанциите кои предизвикуваат воспаленија, па редовното консумирање на чили, потврдено помага против артритис, велат повеќе научни студии.


Спречуваат болка

Најновите истражувања потврдуваат дека чили пиперчињата не само што ја намалува болката при артритис, туку и помага при проблеми како псоријаза и дијабетска неуропатија.


Го поддржуваат здравјето на кардиоваскуларниот систем

Постојат студии кои покажале дека лутите пиперчиња го намалуваат нивото на холестерол и триглицеридите, со што овозможуваат подобар проток на крвта. Народите, во склоп на чија култура се јаде лута храна, имаат доста помал процент на срцеви болести, мозочен удар и тромбоза.


Го подобруваат варењето

Спрема ајувердата - индиската народна медицина, лутите пиперчиња го стумилираат апетитот и го подобруваат варењето. Според неа, доброто варење на храната, на телото му ги дава неопходните хранливи материи и енергија, додека храната која не се вари добро доведува до создавање на токсини.


Лутите пиперчиња го поттикнуваат имунитетот

Ова посебно важи за убаво црвените пиперчиња. Тие во својот состав содржат висока количина на бета каротен или провитамин А. Само неколку лажички чили дневно, во телото обезбедуваат доволни дози на витамин Ц и А, кои се важни за превенција од инфекции.


Спречуваат рак на простатата

Истражувањата покажале дека капсаицинот помага во уништувањето на клетките на ракот. По 4 недели од терапија со капсаицин, било постигнато стопирање на растот и развојот на клетките на рак кај животните, а големината на туморот била намалена.


Лутите пиперчиња го поддржуваат слабеењето

Лутиот вкус кој го имаат чили пиперчињата ја зголемува термогенезата, што бара да се трошат дополнителни калории и резултира со губење на масти.

Смути со ананас, идеален за слабеење
За да бидеме во добра здравствена состојба и форма треба не само да внимаваме на начинот на исхрана, но и на тоа какви ...
4
Како да останете фит за време на бременоста?
За да имате што поубава бременост, продолжете со спроведување на здравите животни навики, со тоа што ќе ги прилагодите н...
3
8 начини да ја затегнете кожата
Губењето на тежината е големо достигнување, но е исклучително важно да се вложат грижи за кожата да остане мазна и цврст...
3
Како жените и мажите се подготвуваат за лето?
Една народна мудрост гласи: Ако жената почнала да држи диета и да прави склекови, за два дена оди на море
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

zensko ime
ping

Kako da ja krstam mojata kjerka

Dorotea (17%)

Andrea (43%)

Mihaela (40%)


Број на сите гласови: 217

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!