|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дали да им помагате на децата со домашните задачи?

Редакција Рингераја, 28.11.2018
Колку често им помагате на децата со домашните задачи? Некои родители веруваат дека ако не го контролираат процесот на пишување домашни задачи, нивните деца нема да напишат

image
/11


Научници од Универзитетот во Тексас во Остин, спровеле анкета за вклучување на родителите во процесот на домашна работа.

Според нив, помошта на родителите во основно училиште не е неопходна и може негативно да влијае на добрите перформанси на децата во повисоките одделенија. Зошто родителите не треба да им помагаат на децата во домашната работа, видете ги следните причини

 

Децата губат мотивација за учење

Според резултатите од анкетата, колку повеќе родителите се вклучени во процесот на пишување на домашна работа со своите деца, толку помалку детето ќе сака да учи само. Децата чии родители седат до нив и им покажуваат што да прават, го контролираат секој чекор или дури ја пишуваат домашната задача наместо нив, имаат најмала мотивација.

Ако сакате вашето дете да биде мотивирано да научи нови работи, обидете се да учествувате во процесот само кога ќе видите дека му е навистина тешко. Во овој случај, добро е да му кажете, со смирен тон што не му е јасно и да го споделите вашиот успешен метод за решавање на домашните задачи.

 

Не учат да бидат одговорни

Кога ќе преземете целосна контрола врз домашната работа, децата нема да се научат на одговорност. Наместо тоа, замолете ги да учат лекции, да внимаваат на часовите и да преземат одговорност за лошите резултати. Ако сте со детето цело време додека учи, тоа нема да преземе одговорност за слабите оценки.

Не заборавајте на методите пофалба и "казна". Важно е без стрес, детето да биде одговорно за своите акции. Разберете дека во голема мера нивното работење зависи од нивниот труд, но дека сте на располагање ако им треба појаснување, совет, препорака.

 

Односот помеѓу родителите и децата е нарушен

Создавањето на хармоничен однос помеѓу децата и родителите е нешто што не успева во секое семејство. Наместо да ја контролирате секоја задача, психолозите препорачуваат градење доверлив однос со вашето дете и трошење повеќе време заедно.

Читајте заедно книги на глас, разговарајте за случките во нив, разговарајте за она што се случува во науката, најдете нови и интересни работи кои може да се научат на пријатен начин – тоа се работи кои треба да ги правите заедно.

 

Читање приказни и важни лекции за децата

Психолозите велат дека учењето е лична задача за секое дете, а личната задача на родителите е безусловно да го сакаат своето дете. Љубовта е поважна од училишните белешки, нели?

Ако детето има тешкотии со наставниот материјал, но можете да видите дека вложува напори, поддржете го. Тоа е единствената причина што ќе го мотивира да продолжи да се обидува, а да не се намали неговата самодоверба.

Детето се уште не зборува. Што да правам?
Секој родител со нетрпение очекува неговото дете да ги изговори првите зборови и да се научи да именува што сака и што г...
41
Имате немирно дете? Вие сте среќен родител!
Со вакви деца не е лесно, но треба да ве теши фактот дека ќе израснат во успешни и способни луѓе
40
Заради што децата ни ги кинат нервите секо...
Родителите на мали деца знаат за што станува збор. Иако со децата доаѓа нешто прекрасно, неочекувано и убаво, секојдневн...
25
16 работи кои не треба да ги кажуваме на д...
Некои од фразите - позитивни или повеќе негативни, кои ги користите во воспитувањето на своите деца, можат да имаат долг...
8


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

/
Jana9

Dali bese planirano da zabremenite so prvoto dete?

Da (0%)

Ne (0%)


Број на сите гласови: 0

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!