|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Бебињата разбираат пред да научат да зборуваат

Редакција Рингераја, 8.10.2019
Стоп за лигавото обраќање кон бебињата! Тие учат од вас, па зборувајте им како на кој било возрасен соговорник
Клучни зборови:

image
/11


Можеби мислите дека вашето бебе го учи јазикот додека учи да зборува, но не е така. Вашето бебе најверојатно научило многу зборови пред да успее да го изговори неговиот прв збор.

Способноста на децата да ги разбираат зборовите има голема предност пред нивната способност да зборуваат. Детето многу рано започнува да слуша и разбира и неговиот мозок ги складира овие зборови за идна употреба.

Истражувањата покажуваат дека бебињата имаат вграден, сигнален систем кој тие го користат за да испраќаат и примаат сигнали. Сигнализацијата главно се состои од изрази на лицето, вокализација и чувства на среќа, тага, бес или страв.

Бебето перципира што сакате да му кажете преку вашиот тон, израз на лицето и гласовната модулација. Истражувачите заклучија дека смирувачките зборови и тонови како „те молам“, „насмевка“ и „ангел“ кажани со тивок шепот, се регистрираат поинаку во мозокот на детето отколку зборовите полни со тага или бес.

Бидејќи бебињата започнуваат да перципираат и разбираат многу рано, родителите треба да внимаваат што кажуваат пред нив. Нивниот невин изглед може да ве излаже, тие го перципираат секој збор кажан пред нив.

Истражувањето е спроведено на бебиња од 6 месеци преку поврзување на зборовите со предмети. Кога ќе им се кажело „кревет“, бебињата погледнувале кон креветот. Технологијата со следење на реакцијата на очите им докажала на истражувачите дека бебињата го знаат значењето на многу зборови, пред да научат да ги изговараат.

Истражувачите советуваат да го третирате вашето бебе како кој било друг возрасен соговорник, бидејќи тоа ве слуша и учи.

100 ѕвезди на Johnson`s бебе календар за 2...
Ѕвездениот сјај на нашите блескави дечиња го осветлува небото на Рингераја! Не една или две, туку 1170 ѕвезди! Пред нас ...
7
Медот е опасен за бебињата!
Медот е познат извор на бактериски спори кои можат да предизвикаат ботулизам. Заради тоа, избегнувајте да му давате мед ...
4
Кортикостероиди за дерматолошка примена
Кога ќе се спомне кортикостероид, кај родителите веднаш се појавува страв, недоумица и се поставуваат безброј прашања - ...
4
Како да проверите дали медот е чист?
Лажниот и нечист мед стана вообичаена појава во денешно време. Проблемот е во тоа што нечистиот мед може многу лесно да ...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Koe vi e poubavo ime ?
1mama

Se dvoumime so mm za slednive iminja.....sakam i vase mislenje :)

Stefan (49%)

Jovan (40%)

Jordan (11%)


Број на сите гласови: 332

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!