|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Абортус по желба само еднаш годишно

Редакција Рингераја, 28.5.2013
Власта одлучи: Aбортирајте, ама само еднаш годишно!

image
/11


 

 

Прекин на бременоста нема да може да се изврши ако од прекинување на претходната бременост не поминала една година, освен во случаи кога врз основа на медицински индикации ќе се утврди дека бременоста претставува опасност за животот или ќе доведе до тешко нарушување на здравјето на жената за време на бременоста, породувањето или по породувањетo; пишува „Дневник“.

Втор абортус во иста година ќе биде можен и кога може да се очекува дека детето ќе се роди со тешки телесни или душевни недостатоци или кога до зачнувањето дошло со извршување кривично дело - силување, обљуба врз немоќно лице, полов напад врз дете, обљуба со злоупотреба на положбата или родосквернавење, како и кога ќе се утврди дека во текот на бременоста или по породувањето би можела жената да дојде во тешки, лични семејни, материјални или други услови што ќе имаат одраз врз нејзиното здравје. 

Како што пишува „Дневник“, ова се предвидува со предлог-законот за прекин на бременост, кој по скратена постапка влезе во собраниска процедура.   

Ако жената сака да ја прекине бременоста по 10-тата недела, ќе мора да има одобрение и од првостепена комисија за прекинување на бременоста. Оваа, како и второстепена   комисија за прекинување на бременоста, ја формира министерот за здравство за секоја здравствената установа во која се врши абортус.

Како расте бебето во стомакот?
Погледнете едно прекрасно видео кое на интересен налин, преку споредба со овошје/зеленчук, покажува како расте бебето во...
29
Хормон на бременоста – hCG
Клетките на растечкиот ембрион започнуваат да лачат хормон наречен хуман хорионски гонадотропин или hCG, супстанција кој...
3
Табела на раст на плодот по недели
Колкава е должината и тежината на плодот во секоја од 40-те недели од бременоста? Проверете како плодот расте во мајчина...
3
Предвремено породување
Кога ќе добиете регуларни контракции кои се попратени со скратување на грлото на матката и негова дилатација, односно от...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Кое е поубаво !!!! :)
Jasy

Иако навидум се "исти", но сепак постои некоја разлика дали Влатко или Владимир. Со мм имаме дилема тој сака Влатко, а јас сакам Владимир. Па да видам што мислите вие кое според вас е поубаво и позвучно.

Влатко (36%)

Владимир (64%)


Број на сите гласови: 177

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!