|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
За намалување на смртноста и заболување на бебињата, како и за заштита на здравјето на новороденчињата, од огромно значење е навремено откривање на заразите кај бремените жени.

image
/11


Токсоплазмоза е инфекциска болест која ја предизвикува паразитот Toxoplasma gondii. Со него се заразуваме при конзумирање на храна која е контаминирана со мачкин измет или со конзумирање на јагнешко и свинско месо кое содржи цисти T. gondii. Ако мајката се зарази со тој паразит за време на бременоста, нејзиниот плод станува загрозен.

За намалување на смртноста и заболување на бебињата, како и за заштита на здравјето на новороденчињата, од огромно значење е навремено откривање на заразите кај бремените жени. Ако трудницата има одредени IgG (антитела) за токсикоплазма кои се позитивни уште пред актуелната бременост, тестирање не е потребно.

Тестирањето инаку се изведува по следниов план:
Во 12-тата недела на брeменоста, и ако е наодот негативен, тестирањето го повторуваме во 20 - 24, како и во 32 - 36 -тата недела на бременоста.

Акутно добиена токсикоплазмоза

Кога ќе се зарази личност со јак имунитет, јасни знаци на болеста се појавуваат само кај 10-20% од заразените, останатите се без знакови за болест. Инкубацијата трае 7-21 ден.

По некое време на едната страна од вратот се појавуваат зголемени, тврди жлезди, зголемена температура, замор и болки во мускулите, како и потење. Ретко се појавува осип по телотo, едностран horioretinitis, потечен џигер или слезина. Многу ретко доаѓа до миокардитис, пневмонитис или енцефалитис.

Трудница

Кога жената прв пат ќе се зарази за време на бременоста и таа зараза се пренесе на нејзиниот плод, зборуваме за ПРИРАЃАЊЕ ТОКСОПЛАЗМОЗА. Заразата во поодминатите недели/месеци од бременоста значи поголема веројатност дека ќе се зарази и плодот. Заразена трудница може да биде без никакви знаци на болеста, но за плодот тоа сеуште претставува опасност која може да доведе до абортус, предвремено породување или дури до мртвородено дете. Детето може да се роди и со различни клинички знаци и симптоми на заразата: зголемена телесна температура, водена глава, премала глава, зголемен црн дроб или слезина, жолтица, грчеви, проблеми со видот, слухот, воспаление на срцевиот мускул, белите дробови... Во 12% доаѓа дури и до смрт. Трајни последици се: психички проблеми, грчеви, послаб вид, микроцефалија, понизок IQ.

Како да ја избегнеме заразата?

Со правилно подготвување на месото - добро печено/варено/замрзнато, миење на овошјето и зеленчукот, избегнување на мувите и инсектите, како и избегнување на контакт со мачкин измет или со предмети кои се со него заразени. Потребна е редовна дезинфекција на мачкината „куќичка“ и работа во градината со ракавици.

 

Како загадувањето на воздухот влијае на бр...
Честитки за вашата бременост! Постојат многу работи за кои треба да се размислува сега. Лесно е да се избегнат морски пл...
39
Млади родители - здраво дете?
Староста на родителите е зависна, право пропорционално со зголемување на ризикот од раѓење на деца со пречки. Затоа сове...
18
Што боли најмногу за време на бременоста?
Бременоста е период од животот на жената, во кој телото доживува најмногу болки
11
Меган Маркл е бремена
Принцот Хари и Војвотката од Сасекс, поранешната актерка Меган Маркл, објавија дека го очекуваат нивното прво дете
11


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Дали?
Jana9

Дали сте романтична личност?

ДА (50%)

Не (0%)

Понекогаш (50%)


Број на сите гласови: 8

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!