|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Закон за менструација: Три дена платен одмор

Редакција Рингераја, 30.3.2017
Италијанскиот парламент го разгледува предлог-законот според кој компаниите би морале да им одобрат три дена платен одмор на своите вработени жени, за време на нивниот менструален циклус

image
/11


 

Ако собранието го усвои овој закон, Италија ќе стане првата западна земја која би имала активна политика за „менструалниот одмор“ на вработените жени.

Како што пренесува „Индепендент“, некои италијански медиуми го поздравиле овој закон, наведувајќи дека е чекор напред кон помагањето на вработените жени, кои патат од грчеви за време на менструацијата. Италијанското издание на магазинот „Мери Клер“, го опиша законот како „стандард на напредок и социјалната издржливост“.

Овој предлог наиде и на критики, посебно од вработените жени за кои е наменет. Некои од нив стравуваат дека законот ќе има контраефект и дека всушност ќе делува против жените, на кои и тоа како им е тешко да се изборат за работа во Италија.

Според магазинот „Дона модерна“, овој закон би ги поттикнал работодавачите да вработуваат мажи, наместо жени.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Контактирајте не
Сакате посебна понуда за огласување наменета за Вашата компанија, сакате да испратите текст за објавување до нашата Реда...
4
Започна вселенската авантура на БиМилк и Р...
Под мотото Витамини прави за астронаути здрави започнува голем интерактивен настан во Рамстор Мол
3
Искра живот - изложба на Маја Аргакијева
Изложбата е насловена „Искра живот“ и се состои од фотографии на авторката Маја Аргакијева и вистинити позитивни родилни...
3
Рингераја - приказна за нашето семејство!
Рингераја е повеќе од медиум, Рингераја е пријател, Рингераја е советник, Рингераја е рамо за плачење, Рингераја е помош...
2
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?