|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Во што се татковците подобри од мајките?

Редакција Рингераја, 22.9.2020
Неспорно е дека мајките и татковците имаат различен родителски пристап и тоа децата го препознаваат и тоа како. Но што прават татковците толку шармантно, што децата не можат да им одолеат?

image
/11


Понекогаш на мајките им се чини дека нивните методи се најисправни и дека и татковците би требало да се однесуваат така. Но и нивниот пристап на воспитување, иако понекогаш се чини дека е незрел, потребен е и исправен. Се работи само за два стилови на родителство, кои се надополнуваат.  Еве што знаат да прават само татковците:

 

Ги оставаат децата да ризикуваат

Замислете игралиште со зелена ограда и многу лулашки, тобогани, лизгалки. Вашиот син или ќерка упорно се обидуваат да се качат на оградата. Многу мајки ќе се запрашаат и зачудат зошто детето оди баш таму. Татковците едноставно ќе одговорат: нека се качува.

Татковците ќе им дадат малку повеќе слобода при качувањето и ќе ги остават да почувствуваат баланс, пред да ги придржат и да им помогнат. На мајките, нивната заштитничка природа не им дозволува да се опуштат. Понекогаш треба да се запрашаат дали тоа што го прави детето е навистина опасно, или само тие не можат да гледаат.

 

1

 

Веруваат повеќе во себе отколку во стручњаците

Жените, многу повеќе од мажите, ќе ги следат и ќе се држат до советите од стручњаците. Мажите повеќе ќе си веруваат себеси.  Кога тоа ќе го преведеме на родителски јазик значи дека мажите често не бараат совет.

Постојат многу ситуации кога треба да се слушаат советите на стручњаците, но исто така многу пати треба да му верувате на својот родителски инстикт.

 

2

 

Ги игнорираат деталите

Кога мажите ги облекуваат децата, не се оптоваруваат толку со прашањето кои парчиња облека одговараат и стилски се надополнуваат, а кои не. Можеби нема ни толку често да го предупредуваат детето да ги мие рацете, бидејќи сепак треба да стекне некаков имунитет и нема да им пречи малку околадо околу устата, или малку подолги шшки. Не оптоварувајќи се со детали, татковците полесно пливаат во родителските води.

 

3

 

Се однесуваат како деца

На татковците повеќе им оди од рака глупирањето со децата. Често се заигруваат како немирни деца, пеат во непостоечки микрофон, изведуваат смешно одење и произведуваат чудни звуцил, кои мамат насмевки на лицата. Татковците не се оптоваруваат дали ручекот е направен, дали машината за перење е исклучена и многу брзо се опуштаат во играта со децата.

 

4

 

Не скокаат на првиот детски плач

Ако  детето  во паркот се расплаче или викне од другата соба, мајката веднаш ќе истрча да види што се случило. Татковците се малку посмирени по однос на тоа прашање и кога ќе се уверат дека ништо страшно не се случило, ќе го остават детето да се смири само. И тоа е во ред.

 

5

 

Не се грижат толку за одржување на рутината

Ако татковците работат цел ден и навечер се враќаат дома, ќе бидат алку пофлексибилни кога е во прашање рутината. Тоа е во ред. Тие побрзо ќе се смеат и играат со детето, отколку да се држат до времето за бањање. Мајките многу често ги сфаќаат работите сериозно и доследно.

 

7

Крвна слика кај децата и нејзино значење
Од наодите на крвната слика можеме да видиме присуство на анемија, инфекција (бактериска или вирусна), алергија, паразит...
3
Цел еден ден бев МАМА – за малку не полудев
36-годишниот Иван го пренесе своето искуство од еднодневното чување на неговите две деца и насмеа илјадници родители од ...
3
Бомед -здравје од природата и имунитет за ...
Помеѓу даровите кои природата му ги нуди на човекот како здрава храна се пчелните производи на кои од секогаш им припаѓа...
3
KidzOmegaTM
KidzOMEGA е одличен извор на OMEGA 3 масни киселини EPA I DHA, со прекрасен вкус на портокал во кој ќе уживаат децата. ...
2


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali igrate igri na sreka?

Da (100%)

Ne (0%)

Ponekogas (0%)


Број на сите гласови: 1

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!