|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Видео: Близнаци родени во амнионска обвивка

Редакција Рингераја, 31.7.2023
Помалку од едно од 80.000 бебиња се раѓаат „en caul“ - кога амнионската обвивка (меур од заштитни мембрани) што го опкружува фетусот за време на бременоста останува целосна. Кесичката обично се кине на почетокот на породувањето

/11


 

Амниотомија (вештачко кинење на мембраните) е процедура со која амнионската кеса е намерно пукна за да се предизвика ослободување на плодовата вода. Амниотомијата обично се изведува со цел да се поттикне или забрза породувањето.
На снимката, близнаците може да се видат обвиткани во нивните кеси, а додека лекарскиот тим нежно ги влече на отворено, тие почнуваат сами да се ослободуваат.

Амниотомија (вештачко кинење на мембраните) е процедура со која амнионската кеса намерно се кине за да се предизвика ослободување на плодовата вода. Амниотомијата обично се изведува со цел да се поттикне или забрза породувањето.

На снимката, близнаците може да се видат обвиткани во нивните кеси, а додека лекарскиот тим нежно ги влече на отворено, тие почнуваат сами да се ослободуваат.

1

 

2

 

3

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Зошто се вика на жените во породилната сала?
Добив контракции, започна најсреќниот ден во мојот живот, но не беше. Тој ден го добив најубавото богатство, но во исто ...
17
Девет најчести стравови на идните мајки
...и факти кои ќе ги смират...
4
Што слуша и што разбира бебето во стомакот?
Многу мајки секогаш се прашуваат што може да разбере нивното бебе во утробата? Ви откриваме што може да го смири, а што ...
4
Чесна сестра роди бебе и го крсти по папата!
Чесна сестра од Салвадор, која тврди дека не знаела за бременоста, роди оваа недела син во Италија и го крсти Фрањо, во ...
4
Анкета

Работа.
пеперутка16

Кога почнавте да работите по породувањето?