|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Средства за прва помош

Редакција Рингераја, 4.5.2010
Дома треба да имате посебна кутија во која се наоѓаат најосновните работи кои се потребни за давање на прва помош на повреденото дете. Таква кутија треба да содржи...
Клучни зборови:

image
/11


Дома треба да имате посебна кутија во која се наоѓаат најосновните работи кои се потребни за давање на прва помош на повреденото дете. Во тој случај ќе имате се што ви е потребно при рака. Таа кутија чувајте ја подалеку од дофатот на вашето дете, затоа што тие средства не се играчки. Кутијата земете ја со себе и кога одите на одмор, а ако ви изгледа дека е преголема и претешка, земете барем по еден примерок од се.

Оваа кутија треба да содржи:

- кутија со самолепливи фластери со различна големина (за помали рани додека сеуште нема красти),
- Кутија со стерилизирани гази со димензија 8 x 8 см, секое парче одделно спакувано,
- стерилен завој (два x 5 см ширина и еден x 3 см ширина),
- тркало самолепливи траки за завој и фластери,
- триаголнеста марама (во случај на пад),
- неколку парчиња железни спојувалки,
- шишенце со отстранувач на фластери,
- ножици за сечење на газа,
- пинцета (за отстранување на трнови и сл.),
- алкохол,
- крема против изгоретини од сонце и убоди од инсекти (содржи антихистамин),
- термометар,
- средство против болки, се дава PARACETAMOL, ЗАТОА ШТО ДЕЦА ДО 12 ГОДИНА НЕ СМЕАТ ДА ЗЕМААТ АСПИРИН!

Кутијата никогаш не смее да биде празна, затоа веднаш купете ги работите кои недостасуваат во неа.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Блог: Царски рез во време на корона
Блог на @_taseski.i_ мајка на Адам
9
Официјален Регистар на педофили во Р. Маке...
Презентиран Регистар на лица осудени за кривични дела за сексуална злоупотреба на деца и педофилија.
4
Што е булинг?
Булингот е секоја форма на непосакувано и агресивно однесување во училиштата, кое не застанува таму, туку продолжува да ...
4
Крвна слика кај децата и нејзино значење
Од наодите на крвната слика можеме да видиме присуство на анемија, инфекција (бактериска или вирусна), алергија, паразит...
4
Анкета

Вода за деца.
пеперутка16

Мамички, колку месеци варевте вода за вашите бебиња?