|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Рачно изработени подароци за 8-ми март

Редакција Рингераја, 8.3.2021
Кажете “Те сакам мамо!” со подарок од срце. Еве неколку идеи како да направите осмомартовска работилница со децата

image
/11


  • Заедно направете честитка за мама и баба

Земете цветни хартии, фломастери, пастелни бои, моливи, печати, панделки, перфоратор со интересна форма (во последно време има голем број украси во форма на цвеќиња, ѕвездички, пеперутки и др. Кои многу ќе го заинтересираат Вашето дете), ножици и лепило. Можете да направите честитка со хартиени, или свежи пролетни цвеќиња. Помогнете му на детето да напише убава порака: некоја која ќе го допре срцето на неговта мајка, баба и тетка.

 

slika1

 

  • Аранжирајте букет од пролетни цвеќиња – кокиче, лале, зумбул, нарцис

Може да го научите детето да исплете венче од цвеќиња, или едноставна икебана. Букетот е совршен додаток за реченицата: “Те сакам, мамо!”

 

slikA2

 

  • Направете рамка за слика

Семејна слика, во рачно направена рамка е прекрасен спомен и подарк кој ќе остане засекогаш. Како да направите рамка? Исечете од картон рамка – прозорец со посакуваната форма и големина. Залепете малку памук, обвиткајте ги четирите страни на рамката со ткаенина и прицрвстете ги на картонот со лепило. Украсете го предниот дел на рамката по сопствен вкус: копчиња, панделки, суви цвеќиња и лисја, лешници, ореви, стапчиња цимет, министра и слично. Прикачете слика од целото семејство и поклонете ја.

 

slika3

 

  • Помогнете му на детето да наслика слика која ќе остане убав спомен за мама.
  • Научете го детето како се прави кошничка со цвеќиња од хартија.
  • Кажете само “Те сакам мамо” и научете ги децата да ги искажуваат своите чувства.
  • Направете подарок и за учителката, тетката, бабата, бидејќи 8-ми март е пред се' - Ден на жената.

 

slika4

 

slika5

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Што да правите кога детето повраќа?
При повраќање организмот губи брзо многу течности и минерали. При обилно и постојано повраќање се стигнува брзо до дехид...
7
Нова епизода на „Кој кого расте“: Тешки вр...
Телевизиска емисија наменета за родители „Кој кого расте“ чии водителе Зорица Црношија во недела на 31.03.2013 во 10.20 ...
4
Нова епизода на „Кој кого расте“
Недела на 26.05.2013 во 10.20 часот повторно на Телма телевизија, следете ја новата епизода на тема: Деца и миленичиња
4
Работи кои не треба да им ги забранувате н...
Психолозите веруваат дека поставувањето граници го прават детето да се чувствува многу заштитено и спокојно. Сепак, неко...
4
Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?