|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Несомнено Албанија е новата топ дестинација на Балканот. Оваа малечка земја нема да Ве остави рамнодушни со своето крајбрежје од 460 км на две големи мориња. Во целата приказна за Албанија патиштата се лошата страна. АМСМ Ве советува...

image
/11


 

 

Некои велат дека во Албанија има повеќе дупки отколку патишта....Но, ако внимавате на АМСМ препораките и советите за патување во Албанија, навистина ќе уживате во патот до омилените дестинации: Драч, Тирана, Ксамил, Валона, Саранда...

 

Патни информации

Албанија

Патна оддалеченост:

Скопје – Тирана – 335 км

Скопје – Саранда – 593 км

Износ на патарини:

Тирана: нема патарини.

Саранда: Скопје – Богородица (2,30 евра) – Кожани (2,4 евра) – Јанина – Игуменица – Саранда = 4,7 евра

Дозволена брзина:

Во населени места - 40 км на час.

На автопат - 110 км на час.

На останати патишта од 80 – 90 км на час.

Употреба на мобилен телефон за време на возење:

Не зборувајте на телефон додека возите низ патиштата во Албанија. Можете да употребувате hands – free. Во спротивно ќе платите казна од околу 7 – 30 евра

Поважни телефони:

Полиција: 129

Амбуланта: 127

Пожарна: 128

ACA (помош на пат): 139

Дозволено ниво на алкохол:

0,01%

Потребни документи:

За влез во Албанија не е потребна виза.

Од 06.04.2012 година со Спогодба се овозможува преминување на границата на државјаните на двете држави со биометриски лични карти

За возилото потребни се: зелен картон, меѓународна возачка дозвола и одобрение за управување туѓо возило, доколку возилото не е лична сопственост.

Амбасада на Албанија во Скопје:

За други информации обратете се во амбасадата на Албанија во Скопје.

Тел.+389 2 3246-726

Факс: +389 2 3246-727

Е- пошта: embassy.skopje@mfa.gov.al

Безбедносни ремени:

Задолжителни за сите седишта за возила произведени по 1990 година.

Детски седишта:

/

Средно светло дење:

Задолжително само при лоша видливост и во тунели

Потребна опрема за во автомобил:

Прва помош сет: задолжително

ПП апарат: не, се препорачува

Триаголник: задолжително

Рефлектирачки елек: не

 

Почитувајте ги патните информации и уживајте низ патиштата во Албанија. Истите информации можете да ги прочитате и во бесплатната АМСМ мобилна апликација за android и iOS базирани телефони.

АМСМ и Рингераја Ви посакуваат безгрижно патување!

 

 

 

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Двојазичност кај децата
Што значи терминот двојазичност, или билингвизам? Најопшто значење на овој термин е: користење на повеќе јазици (може да...
5
И Вашето дете има измисленo пријателче?!
Појавата на имагинарното пријателче во животот на детето е всушност корисна, па родителите би требало да се опуштат и д...
5
Разлика меѓу нашето и детството на нашите ...
Како на децата им се зборуваше порано, а како им се зборува денес?
5
Бенефиции за разведените родители
Министерството за труд и социјала ќе ги средува личните односи на детето со родителот, со кого не живее заедно, истакна ...
5
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?