|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Она што никој нема да ви го каже за породувањето

Редакција Рингераја, 31.10.2019
Мислевте дека сте совршено подготвени за породување и дека владеете со ситуацијата. Набрзо ќе сфатите дека не е се како во книгите. Дознајте некои мали тајни

image
/11


Во еден момент се ќе ви оди на нерви

Грижливиот сопруг кој ве држи за рака и вели “Го можеш ти тоа”, или вашата мајка која пропатува 200 километри за да ве поддржи. Ако не престанат да навиваат, некој сериозно ќе настрада.

 

Најавете епидурал

Ако сакате епидурал речете веднаш по доаѓањето во болница за анестезиологот да се подготви.Кога породувањето ќе започне, нема можност за ублажување на болките со епидурална анестезија.

 

Породувањето е неуреден настан

Мајки ви можеби ве научила дека дамите не се потат, но сигурно не мислела на породувањето. Подгответе се дека ќе се потите, дека ќе крварите и дека нема баш да бидете елегантни но сето тоа е нормално за оваа ситуација.

 

Бабиците се најважни

Го зедовте бројот на телефон од својот доктор за да му се јавите кога ќе тргнете на породување. Но бабиците се, барем во породилната сала, поважни од докторите.

 

Оставете ја срамежливоста дома

На секој час и половина ќе дојде бабицата и ќе ве прегледа како напредуваат работите, а можеби ќе ве прегледаат и останатите сестри. Во тој момент не е важно кој ве видел.

 

Породувањето може да трае долго

Ви се чини дека ќе се породите за неколку минути, но до крајот на породувањето може да ве делат и часови – колку и да ви звучи застрашувачки. Дури и ако совршено сте се подготвиле, не можете да претпоставите кога ќе се случи тој клучен момент.

 

Детето не изгледа како на филмовите

Го замислувавте вашето бебе совршено чисто, какво што сте виделе на ТВ. Во стварност, бебињата се розеви, дури и модри, прекриени со влакненца, а главата не им е баш симетрична. Без грижи, ќе се заљубите во него штом го видите.

3 чекори до здрава и лесна бременост
Одлуката да имате бебе е неверојатно возбудлив момент во животот. Но, дестинацијата „бебе“ неретко подразбира долг и теж...
67
Најдобрите фотографии од породување во 2019
Сликите навраќаат поплава од спомени за оние од нас кои имаа доволно среќа да родат дете. За оние моменти за време на по...
17
Тежината на трудницата по неколку недели о...
Колку е препорачливо да се здебелите во бременоста и зошто килограмите така нагло се зголемуваат?
16
Секоја инфекција во бременоста е опасна!
Гинеколошките инфекции се најопасни во текот на бременоста, затоа понекогаш е неопходна и употреба на антибиотици. Терап...
10


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali gi pustate decata so vasite roditeli na odmor?

Da (40%)

Ne (60%)


Број на сите гласови: 5

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!