|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Нозете ви отекуваат во бременоста?!

Редакција Рингераја, 20.5.2020
Што не треба да јадете?
Клучни зборови:

image
/11


Храната е еден од важните предуслови за одржување на добро здравје, правилна циркулација на крвта и спречување на развој на болести кои влијаат на долните екстремитети.

 

Важно е да се биде внимателен за тоа што трошиме за време на бременоста, затоа што во овој период отечените нозе се карактеристична состојба. Конзумирањето премногу сол или натриум е главна причина за прекумерно задржување на течностите во организмот и акумулација на токсини. Препорачливо е да се намали внесот на сол, што не доаѓа само од сол. Бројот и видот на храна што содржат штетна доза сол се бесконечни. Можете да најдете различни алтернативи на зачинот. Барајте рецепти и кулинарски решенија кои значително ќе го намалат присуството на сол во вашата диета. Следете поздрава диета која ќе ве заштити од телесната тежина и дебелината. </p>
Без оглед на задржување на течности, мајката што чека не треба да го намали внесот на течности. Минималниот е околу 1 литар дневно, а во топлото време мора да се зголеми. Потрошувачката на солена храна треба да биде ограничена. </p>
<p> Се препорачува бремената жена да се движи доволно и во пократки интервали, да не дозволува подолги периоди на стагнација - во исправена или седечка положба, не заборавајте да ги ставите нозете високо, барем во вечерните часови. Масажи и тушеви со поладна вода на нозете се корисни, што ја подобруваат циркулацијата на крвта.

Важно е да се биде внимателен за тоа што јадеме за време на бременоста, затоа што во овој период отечените нозе се карактеристична состојба. Конзумирањето премногу сол е главна причина за прекумерно задржување на течностите во организмот и акумулација на токсини. Препорачливо е да се намали внесувањето на сол. Бројот и видот на храна што содржат штетна доза сол се бесконечни. Можете да најдете различни алтернативи на зачинот. Барајте рецепти и кулинарски решенија кои значително ќе го намалат присуството на сол во вашата исхрана. Хранете се здраво, со тоа го зачувувате здравјето и не ја зголемувате телесната тежина. Без оглед на задржување на течности, бремената жена не треба да го намали внесот на течности. Минимална препорачана количина е околу 1 литар дневно, а во топло време мора да се зголеми. Потрошувачката на солена храна треба да биде ограничена. Се препорачува бремената жена да се движи доволно и во пократки интервали, да не дозволува подолги периоди на стагнација - во исправена или седечка положба, не заборавајте да ги ставите нозете високо, барем во вечерните часови. Масажи и тушеви со поладна вода на нозете се корисни, што ја подобруваат циркулацијата на крвта.

 

 

Не ги правете овие нешта по царскиот рез
Иако медицината е толку напредната што породувањето со царски рез не е веќе високо ризична операција, сепак е потребно в...
7
Девет неверојатни месеци
Дали знаевте дека во третиот месец од бременоста рацете на бебето се подолги од неговите нозе? Дали сте знаеле дека во п...
6
me_mother_of_three: Мојата породилна приказна
Моментот кога јас се претворив во “ние”
4
Бременост по недели
Сакате да дознаете што се случува со вашето тело, како бебето се развива и расте, како и што се врти низ главата на идни...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

машки имиња
kate18

кое име повеќе ви се допаѓа

Дамјан (48%)

Давид (52%)


Број на сите гласови: 173

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!