|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Не верувајте во овие 4 митови за патување со бебе

Редакција Рингераја, 10.6.2019
Многу родители кои имаат мало дете, не ни помислуваат да излезат од границите на сопствената земја, а уште помалку да се качат во авион со него
Клучни зборови:

image
/11


Постојат некои митови во кои се верува, заради што повеќето веднаш се откажуваат од таквата помисла, наведувајќи ги причините како снимени на касета.

Секако дека патувањето со дете не е толку лесно како кога сте биле сами, но тоа не значи дека не може да се подготвите на сè, добро да се организирате и да се охрабрите да го пробате и тој предизвик.

Искуството ќе биде незаборавно, ќе поминете прекрасни семејни моменти на убави места и ќе создадете многу спомени.

Погледнете кои се митовите кои се пречка за многу родители, во кои не треба да верувате:

Мит бр. 1: Патувањето нема поента бидејќи детето нема да го памти

Факт: Ќе имате многу приказни од патувањето на кои секогаш ќе се потсетувате раскажувајќи ги со возбуда, одличен начин е да се поврзете и зближите како семејство и ќе имате многу фотки и видеа кои долго потоа ќе се гледаат и ќе останат спомен.

Мит бр. 2: Мора да носите премногу работи со вас

Факт: Не, ако се пакувате лесно и оставите некои работи да ги купите оттаму. Не значи дека треба да ги земете сите играчки, земете неколку помали, а самата нова околина на детето ќе му биде доволна занимација.

Мит бр. 3: Летањето со дете е премногу стресно

Факт: Секако дека некогаш може да биде бидејќи не знаете како ќе реагира детето, но тоа не значи да не се обидете, бидејќи може да се случи и спротивното. Подгответе се добро и донесете неколку ситници за занимација или обидете се да го успиете детето за време на летот.

Мит бр. 4: Премногу е скапо

Факт: За бебиња не се плаќаат билети, единствено можеби авионски такси, а зависно од авиокомпанијата за нив се добиваат и други бенефити. Исто така, влезот за бебиња е бесплатен на многу места како знаменитости и занимливости.

Со оглед на тоа што се мали, во поголем дел од времето ќе спијат додека ги шетате и ќе јадат исто како и дома, па нема некои посебни дополнителни трошоци, напротив, со нив може да поминете поевтино.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Неколку совети како децата да го засакаат ...
Ако им всадите љубов кон читањето на вашите деца, сте им дале непроценлив подарок - соништа, имагинација, бегство и повр...
5
Направете ваша градина со органски зеленчук
Уште пред да знаеме, летото ќе пристигне. А за оние опседнатите со здравјето, со топлото време доаѓа и желбата за соврше...
5
Двојазичност кај децата
Што значи терминот двојазичност, или билингвизам? Најопшто значење на овој термин е: користење на повеќе јазици (може да...
4
Како детето станува “мал тиранин”?
Детето може да биде насилно кон пожртвуваната мајка, бидејќи никогаш не се сретнало со нејзините граници – не знае што с...
4
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?