|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

КОВИД-19 кај деца: Дали постои причина за страв?

Редакција Рингераја, 8.9.2020
Природно е дека родителите се најмногу загрижени за ширењето на заразна болест. Сепак, фактите покажаа дека коронарниот вирус е многу редок и во лесна форма кај мали деца
Клучни зборови:

image
/11


Околу новонастанатата ситуација со коронавирусот во светот, можеби најзагрижени се родителите на мали деца. Сепак, се покажа дека коронавирусот некако ги заобиколува децата. Само 24% од заразените во Кина биле под 18-годишна возраст. Според американскиот центар за контрола и превенција на болести, кога се јавува кај деца, овој вирус покажува многу слаби симптоми.

Симптомите кај децата се како обична настинка - треска, течење на носот, кашлица. Повраќање или дијареја може да се појави кај некој. Некои мали деца дури и не ги чувствуваат симптомите.

Само 0,2 проценти од заразените деца имаат големи компликации, како што се акутна респираторна болест и септичен шок, според Центарот за контрола и превенција на болести.

 

Зошто коронавирусот е толку благ за мали деца?

Експертите имаат многу малку информации за овој феномен. Сепак, постојат неколку теории:

 

1. Децата имаат подобар имунолошки одговор

 

Бидејќи нивниот имунолошки систем не е целосно функционален, тие имаат посилен имунолошки одговор на патогени.

Покрај тоа, вирусот е многу потежок кога станува збор за кардиоваскуларни пациенти, дијабетичари или лица со карцином. И ова може да биде показател за помал ризик од смрт кај деца, бидејќи тие генерално немаат такви заболувања.

На пример, во Кина само девет бебиња биле заразени во рок од два месеци, од кои ниту едно не барало интензивна нега.

 

2. Експертите можеби не ги утврдиле сите случаи

 

На самиот почеток на ширењето на вирусот, лекарите тестираа само луѓе со потешки симптоми. Сепак, се покажа подоцна дека може да се појават многу поблаги симптоми. Децата може да не бидат дијагностицирани толку често, бидејќи тие имаат многу благи симптоми.

 

3. Децата може да имаат „имунолошка заштита“

 

Децата многу често се разболуваат, па затоа имаат подобар имун одговор од возрасните. Можеби тоа е причината зошто тие беа во можност да изградат потенцијален имунитет на коронавирусот, според д-р Рондел.

 

4. Децата биле помалку изложени

 

Сепак, некои експерти тврдат дека причината за ова е што децата се помалку изложени на заразата, затоа што родителите особено се обидуваат да го спречат почетокот на болеста.

 

5. Пушењето е потенцијален фактор на ризик

 

Претходната теорија посочи дека пушењето може да биде дополнителен фактор. Бидејќи децата не пушат, тие имаат многу помал ризик од развој на инфекции на респираторниот тракт. Оваа теза, сепак, падна во вода затоа што има еднаков број заразени пушачи и непушачи.

 

Како да се спречи коронавирус кај деца

Како настинките и гриповите, ова е болест која се пренесува преку капки. Капките се воведуваат во телото преку очите, носот или устата. Најдобрата можна превенција е да ги миете рацете со вода и сапун најмалку 20 секунди. Покрај тоа, санитарните средства за алкохол можат исто така да помогнат. Миењето на рацете е особено важно пред јадење или допирање на лицето.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Ве преколнувам, не живејте за децата
Ве преколнувам, немојте да живеете за децата! Не само што тоа не е потребно, туку е и штетно. Колку промашени судбини, с...
4
4 фази на оженетиот маж
Кога ќе стапи во брак, мажот почнува да се сомнева во својата одлука. Нема ништо необично во тоа што стравува да биде со...
4
Кој е најсекси татко на светот?
Еден од најсекси мажите во Холивуд е сигурно Eric Dane. Овој убавец се прослави со серијата Вовед во анатомија, а освен ...
4
Честит 8-ми март!
Секогаш стреми се кон врвот, колку и да чини тоа! Секогаш труди се да победиш, без оглед на цената! Биди инспирација, би...
4
Анкета

Движења на бебиња.
пеперутка16

Во која недела од бременоста почнавте да ги чувствувате движењата на бебето?