|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Морков, јајце или зрнo кафе?

Народна мудрост, 28.7.2011
Една млада жена отишла кај мајка си, за да и раскаже за својот живот, како работите станале премногу тешки за неа. Таа не знаела како да се справи и сакала да се предаде.

image
/11


 

Била изморена од постојаната борба. И изгледало дека само што ќе реши еден проблем, на неговото место се појавувал друг.

Мајка и ја однела до кујната. Наполнила три тенџериња со вода и ги ставила на шпоретот. Наскоро водата во нив зоврела. Во првото тенџере ставила моркови, во второто јајца,  аво третото зрна кафе. Седеле и гледале како продуктите се варат, без да проговорат ниту збор.

По 20 минути го исклучиле шпоретот. Мајката ги извадила морковите, јајцата и зрната каде од тенџерињата и ги ставила во чинија.

Се завртила кон својата ќерка и и' рекла: “Кажи ми што гледаш”

“Моркови, јајца и кафе” – одговорила ќерката.

Мајката и дала знак да се приближи до чинијата со морковите. Девојката забележата дека се меки и примиле многу вода. Потоа се доближала до јајцата. Откако допрела едно, забележала дека е тврдо варено. Конечно мајката побарала ќерката да се напие од кафето. Ќерката се насмевнала откако го вкусила богатиот мирис. Потоа прашала:

“Што имаш на ум со сето ова мамо?”

Мајката објаснила дека секој од производите се судрил со истото – врела вода. Но сепак секој реагирал на различен начин. Морковите растат силни, здрави и бескомптомисни. Но откако ќе ги ставиме во врела вода – омекнуваат.

Јајцата се многу нежни и кршливи. Танката лушпа ја заштитува течноста внатре, но откако ќе ги ставиме во врела вода, внатре стануваат цврсти.

А зрното кафе е уникатно – тоа ја промени врелата вода.

“Ти што си? Морков, јајце или зрно кафе?” – прашала мајката.

Помислете и Вие што претставувате.

Морков ли сте, кој изгледа здрав, но болката и неволјите го истоштуваат, а тој омекнува и ја губи својата сила?

Или пак јајце, кое се раѓа со меко срце, но се менува со топлината. Дали духот Ви е во форма на течност, што по искусениот тежок момент ќе стане тврд. Лушпата ќе остане иста, но внатре ќе има тврд дух и неуништливо срце!

Или сте зрно кафе? Тоа всушност ја менува врелата вода, онаа која ја носи болката. Кога водата ќе стане врела тоа ја ослободува својата арома.

Ако си како зрно кафе, кога работите се најлоши, ќе се промениш себе и нештата околу тебе.

 

Кажи што си: морков, јајце или зрно кафе?

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Финансиско неверство – љубов, пари и лаги
Дали би го излажале партнерот во врска со парите?
4
Како да го воспитувате детето без ќотек
Живееме во поднебје каде „ќотекот е излезен од рајот“ и физичкото казнување е во многу голема мера сосем нормално на наш...
4
Поминете го лесно првиот ден во градинка
Кога ќе влезете во собата во градинката првиот ден, на своето дете мирно претставете му ја воспитувачката, а потоа повле...
4
Крварење од носот кај деца
Кога носето ќе прокрвари, се плашат и родителите и децата. Но дали стравот е оправдан?
4
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?