|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Крварење од носот кај деца

Редакција Рингераја, 12.9.2013
Кога носето ќе прокрвари, се плашат и родителите и децата. Но дали стравот е оправдан?

image
/11


 

 

Ако тоа се случи по втор, или трет пат...искуството помага проблемот да се реши мирно и без паника. Меѓутоа, ако крварењето од нос се повтори повеќе пати во тек на еден месец, прегледот кај лекар е задолжителен.

Вистинската причина за честите крварења од нос треба да ја утврди педијатар, или специјалист за уво нос и грло (ORL).

 

Крварењет од нос кај децата понекогаш делува прилично застрашувачки. Има ли причини за грижа?

Таа појава е многу честа, посебно кај деца од предшколска возраст – кои доста скокаат, трчаат, кои се немирни и активни... Во повеќето случаи се работи за безопасно крварење, кое лесно може да се санира. Колку и да делува драматично, нема причина за паника, бдејќи загубата на крв е занемарлива. Тоа во главно не е болест, туку симптом. Крварењето од носот, кое обично трае од 305 минути се нарекува добронаметно крварење.

 

Заради што доаѓа до крварење?

Најчеста причина е механичкото оштетување на слузницата на носот (ставање на прст или предмет во носот). Се јавува како последица на инфекција која ја зафаќа слузницата на носот и може да упатува на разни патолошки состојби, но многу ретко.  Крварењето најчесто потекнува од носната преграда која се наоѓа околу еден сантиметар  од влезот во носот, каде се спојуваат крвните садови од главата и вратот. Тој сплет на крвни садови личи на речна делта со илјадници мали притоки, кои се влеваат една во друга. По неко инфекции, или по механичка повреда, може да дојде до оштетување на носната слузница, која е многу танка (1-2 мм. дебелина). Тогаш почнуваат да се јавуваат зачестени крварења од носот – во различен период од денот, обично при физички напор.

 

Што треба да се направи за крварењето да престане?

Прва помош при појако крварење е притискање со палецот и показалецот на ноздрвите. По 5-10 минути се става тампон од памук наквасен во вода или солен раствор. Кога се ќе се смири во носот се ставаат деконгестивни капки, кои ги собираат крвните садови, а можат да се набават во секоја аптека.

 

Не се само прстите во нос виновни за инфекција на слузницата

И обична кијавица може да доведе до инфекција, која предизвикува крварење во носот, како и инфекција на синусите. Бактериската инфекција е препознатлива  по жолто-зелениот секрет, кивање, кашлање и чешање во носот, што обично трае 5-7 дена.

Со употреба на солен раствор слузницата се храни и се спречува крварењето.

 

Кога е неопходно детето да го прегледа лекар?

Ако крварењето во носот се повторува повеќе пати во тек на 10-30 дена, детето мора да го прегледа педијатар или оториноларинголог. Лекарот ќе утврди дали крварењето се јавува од исто место, или е последица на болест. За тоа да се согледа, се прави контрола на крвната слика и се согледуваат одредени параметри. Секако, тоа не треба да се прави на своја рака, туку по препорака на лекар.

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Крвна слика кај децата и нејзино значење
Од наодите на крвната слика можеме да видиме присуство на анемија, инфекција (бактериска или вирусна), алергија, паразит...
5
Тетка – засолниште за детската душа!
Кој немал тетка, немал среќа да поседува неизмерно богатство собрано во една личност. Тетката е секогаш извонредна жена,...
4
Права и обврски на детето
На сите деца, без исклучок треба да им припаѓаат овие права, без разлика или дискриминација заснована на раса, боја на к...
3
Паметни играчки според возраста на детето
Во прилог е водич за тоа како и на која возраст децата играат, играчки со коишто се забавуваат и им помагаат да го разбе...
3
Анкета

Име за женско дете
Jana9

Кое од овие неколку наведеи имиња ви се допаѓа?

Јана (43%)

Ангела (17%)

Милена (12%)

Магдалена (8%)

Симона (8%)

Стефанија (11%)


Број на сите гласови: 72

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!