|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Кога никнуваат првите трајни заби кај децата?

Етерна Дент, 4.5.2010
Првите трајни заби никнуваат околу 6-тата година од животот и затоа се нарекуваат шестогодишни катници.
Клучни зборови:

image
/11


Тие никнуваат во низот од млечни заби и многу често остануваат незабележани. Затоа, во детската возраст редовните контроли се од особена важност. Младите трајни заби имаат длабоки бразди на џвакалните површини и заради тоа имаат тенденција да задржуваат поголема количина на забен плак. Кога на тоа ќе се надоврзе неумешното четкање на детето и занемарувањето на бочните заби, ризикот од кариес станува многу голем. Од тие причини стоматологот најверојатно ќе ви препорача залевање на браздите до специјална биокомпатибилна маса на база на флуор. На тој начин истовремено се постигнува механичко пополнување на браздите (заробувачи на плак) како и импрегнација на емајлот со флуор (кој има антикариогено дејство).

Мирис на ацетон од детската уста
Се работи за доста чест проблем на малите деца, а причините можат да бидат различни. Со тек на растењето симптомите се н...
16
За еден час со тебе тато...
Се вратил таткото од работа дома, уморен, нервозен и го нашол својот 5-годишен син како го чека на вратата.
6
Нарушеност на вниманието и хиперактивност
Сигурно многу често сте го слушале изразот “Колку е хиперактивно ова дете, не може на едно место да издржи 5 минути” и ...
4
Навикнување на нокшир
Кои се чекорите за навикнување на нокшир? (англиско видео)
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Градинка vs Баба :D
mila28

Со 20 месеци дали сметате дека е подобро да тргне во градинка или сепак да го оставам уште малку дома со баба му до 3 години?

Градинка (74%)

Со баба (26%)


Број на сите гласови: 175

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!