|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Како бебето знае кога треба да се роди?

Редакција Рингераја, 12.10.2021
Многу идни родители се прашуваат како знае бебето кога треба да се роди? Фасцинантно е да се открие мистеријата која се крие зад тоа

image
/11


 

Во последните неколку децении, истражувачите даваат се од себе за да одговорат на прашањата како и зошто се раѓаат бебињата.
Ајде да откриеме како телото на жените и бебињата работи во времето на раѓање и што точно предизвикува породување.
Дали вашето тело или вашето бебе одлучуваат кога започнува породувањето?
Знаеме дека процесот на раѓање е тимски напор. Мајката и бебето се совршено „усогласени“, од моментот на зачнување.
Истражувањата прекрасно објаснија како функционира плацентата.
Делува како белите дробови на бебето, ги полни крвните клетки со кислород, а исто така работи како црниот дроб на бебето, филтрира и се ослободува од отпадните материи. Ова се најпознатите функции на феталната циркулација.
Плацентата, со помош на прикачената папочна врвца, е исто така задолжена за обезбедување на целата комуникација помеѓу женскиот мозок и нејзиното бебе.
Тоа е комплексен механизам. Хормоните, клеточните маркери, ензимите и ДНК сите патуваат низ крвниот систем од еден до друг.
Бебето send испраќа на мајката информации за тоа што е потребно и мајката ги дава.
Како еден од најдобро поврзаните тимови во природата, мајката и бебето работат заедно, речиси како едно, за да го постигнат целосниот развој на бебето и, кога ќе дојде време, успешно раѓање.
Рокот на достасување
Вашиот термин за породување е математички пресметан за да го означи времето кога бременоста ќе достигне 40 недели. Во суштина, тоа вклучува додавање 280 дена на првиот ден од последната менструација.
Само да беше толку лесно да се знае точниот датум кога ќе се роди вашето бебе!
Овој метод не е индивидуализиран начин за пресметување на секоја бременост. Тоа е општо, засновано на просечна статистика. На пример, не ги зема предвид различните должини на менструалниот циклус кај жените.
Бременоста кај луѓето се смета за полноправна помеѓу 37 и 42 недели. Ова значи дека бебињата се целосно формирани и подготвени да се родат во секое време во текот на овој петнеделен период.
Всушност, само 3-5% од бебињата се родени на одредениот термин.
Овде можете да дознаете повеќе за термините за доспевање.
Можеби исто така би сакале да го пробате Калкулаторот за доспевање термини на BellyBelly.
Што одредува кога бебето е подготвено да се роди?
Ако бебето може да се роди во кое било време помеѓу 37 и 42 недела, можеби се прашувате како започнува процесот. Како знае бебето кога треба да се роди?
Што е тоа што испраќа трудови сигнали до бремени жени и му кажува на бебето дека е време да се роди и да се подготви да помине низ породилниот канал?
Да ги погледнеме водечките истражувања во оваа област.
Истражувањето од Медицинскиот центар УТ Југозапад откри одредени маркери на клетки кои се појавуваат непосредно пред породувањето.
Клеточен маркер е молекула со многу специфична улога: да идентификува специфични клетки и да се врзува со нив за да можат да работат заедно.
Кога овие клеточни маркери влегуваат во амнионската течност, бебето ослободува комбинација на хормони кои патуваат до мозокот на мајката. Ова предизвикува одговор во матката и грлото на матката на мајката, во основа велејќи: „Да преземеме акција. Промените што ги чекавме конечно се тука.
Истражувачите исто така открија дека постои уште еден многу важен внатрешен фактор што му кажува на бебето дека е време да излезе: белите дробови на бебето.
Нивната студија откри дека два специјални протеини (SRC-1 и SRC-2) се ослободуваат од белите дробови на бебето во амнионската течност непосредно пред почетокот на породувањето. Ова предизвикува воспалителен одговор во матката што испраќа трудови сигнали до мозокот на мајката.
Овие два протеини, исто така, започнуваат со ослободување на сурфактанти, кои се супстанции кои им помагаат на белите дробови на бебето да работат ефикасно по раѓањето.
Бебето мора да има сурфактант во белите дробови. Тоа е од суштинско значење за дишење по раѓањето на бебето. Сурфактант е толку важен што ако постои висок ризик од предвремено породување, лекарите ќе и дадат на мајката стероидни инјекции. Ова треба да го забрза производството и ослободувањето на сурфактант за да им помогне на белите дробови на бебето да се развијат побрзо.
Во овие случаи, акушерскиот тим ќе се обиде да го спречи породувањето да се случи најмалку 24 часа. Толку време е потребно за инјекциите да помогнат во производството на сурфактант во белите дробови на бебето.
Како вашето тело знае кога треба да се породи?
Како што видовме, мајката природа секогаш знае најдобро.
Помогнато со испорака на одредени маркери, ензими, хормони и сурфактанти, вие и вашето бебе работите заедно. Оваа тимска работа ги започнува системите на телото што ќе стават крај на бременоста и ќе доведат до раѓање на вашето бебе.
Како знае бебето кога треба да ја спушти главата надолу?
Ова е вообичаено прашање што многу родители го поставуваат откако ја научија теоријата зад предизвикувачите на породување.
Бебето расте во вашата матка, водено од природата и со многу малку свесен влез на мозокот од вас.
Значи, како знае бебето како да влезе во оптимална положба со главата надолу за раѓање?
Како што може да претпоставите, одговорот може да биде помалку комплициран од компонентите на сурфактант, развојот на белите дробови и сложената хормонална активност.

Во последните неколку децении, истражувачите даваат се од себе за да одговорат на прашањата како и зошто се раѓаат бебињата. Ајде да откриеме како телото на жените и бебињата работи во времето на раѓање и што точно го предизвикува породувањето.

 

Дали вашето тело или вашето бебе одлучуваат кога започнува породувањето?

Знаеме дека процесот на раѓање е тимска работа. Мајката и бебето се совршено „усогласени“, од моментот на зачнување.
Истражувањата прекрасно објаснија како функционира плацентата.
Делува како бели дробови на бебето, ги полни крвните клетки со кислород, а исто така работи како црн дроб на бебето, филтрира и се ослободува од отпадните материи. Ова се најпознатите функции на феталната циркулација.
Плацентата, со помош на прикачената папочна врвца, е исто така задолжена за обезбедување на целата комуникација помеѓу женскиот мозок и нејзиното бебе.
Тоа е комплексен механизам. Хормоните, клеточните маркери, ензимите и ДНК сите патуваат низ крвниот систем од еден до друг.
Бебето и испраќа на мајката информации за тоа што е потребно и мајката ги прима тие информации.
Како еден од најдобро поврзаните тимови во природата, мајката и бебето работат заедно, речиси како едно, за да го постигнат целосниот развој на бебето и, кога ќе дојде време, успешно раѓање.

 

Термин за породување

Вашиот термин за породување е математички пресметан за да го означи времето кога бременоста ќе достигне 40 недели. Во суштина, тоа вклучува додавање 280 дена на првиот ден од последната менструација.
Само да беше толку лесно да се знае точниот датум кога ќе се роди вашето бебе!Овој метод не е индивидуализиран начин за пресметување на секоја бременост. Тоа е општо, засновано на просечната статистика. На пример, не ги зема предвид различните должини на менструалниот циклус кај жените.
Бременоста кај луѓето се смета за полноправна помеѓу 37 и 42 недели. Ова значи дека бебињата се целосно формирани и подготвени да се родат во секое време во текот на овој петнеделен период.
Всушност, само 3-5% од бебињата се родени на одредениот термин.


Што одредува кога бебето е подготвено да се роди?

Ако бебето може да се роди во кое било време помеѓу 37 и 42 недела, можеби се прашувате како започнува процесот. Како знае бебето кога треба да се роди?
Што е тоа што испраќа сигнали до бремената жена и му кажува на бебето дека е време да се роди и да се подготви да помине низ породилниот канал?


Да ги погледнеме водечките истражувања во оваа област.
Истражувањето од Медицинскиот центар УТ Југозапад откри одредени маркери на клетки кои се појавуваат непосредно пред породувањето.
Клеточен маркер е молекула со многу специфична улога: да идентификува специфични клетки и да се врзува со нив за да можат да работат заедно.

Кога овие клеточни маркери влегуваат во амнионската течност, бебето ослободува комбинација на хормони кои патуваат до мозокот на мајката. Ова предизвикува одговор во матката и грлото на матката на мајката, во основа велејќи: „Да преземеме акција. Промените што ги чекавме конечно се тука.
Истражувачите исто така открија дека постои уште еден многу важен внатрешен фактор што му кажува на бебето дека е време да излезе: белите дробови на бебето.Нивната студија откри дека два специјални протеини (SRC-1 и SRC-2) се ослободуваат од белите дробови на бебето во амнионската течност непосредно пред почетокот на породувањето. Ова предизвикува воспалителен одговор во матката што испраќа сигнали до мозокот на мајката.
Овие два протеини, исто така, започнуваат со ослободување на сурфактанти, кои се супстанции кои им помагаат на белите дробови на бебето да работат ефикасно по раѓањето.
Бебето мора да има сурфактант во белите дробови. Тоа е од суштинско значење за дишење по раѓањето на бебето. Сурфактант е толку важен што ако постои висок ризик од предвремено породување, лекарите ќе и дадат на мајката стероидни инјекции. Ова треба да го забрза производството и ослободувањето на сурфактант за да им помогне на белите дробови на бебето да се развијат побрзо.
Во овие случаи, акушерскиот тим ќе се обиде да го спречи породувањето да се случи најмалку 24 часа. Толку време е потребно за инјекциите да помогнат во производството на сурфактант во белите дробови на бебето.

 

Како вашето тело знае кога треба да се породи?

Како што видовме, мајката природа секогаш знае најдобро.
Помогнато со испорака на одредени маркери, ензими, хормони и сурфактанти, вие и вашето бебе работите заедно. Оваа тимска работа ги започнува системите на телото што ќе стават крај на бременоста и ќе доведат до раѓање на вашето бебе.

 

Како знае бебето кога треба да ја спушти главата надолу?

Ова е вообичаено прашање што многу родители го поставуваат откако ја научија теоријата зад предизвикувачите на породување.
Бебето расте во вашата матка, водено од природата и со многу малку свесен влез на мозокот од вас.

Значи, како знае бебето како да влезе во оптимална положба со главата надолу за раѓање?

Како што може да претпоставите, одговорот може да биде помалку комплициран од компонентите на сурфактант, развојот на белите дробови и сложената хормонална активност.

Причината зошто бебето се завртува во главата надолу или во положба на темето е едноставно прашање на простор. Како што бебето станува поголемо, има помалку простор во матката, а бебето бара најудобна положба.

Во повеќето случаи, ова е оној каде главата на бебето е близу до карлицата, а остатокот од телото е повисоко.

 

Дали бебињата чувствуваат болка за време на раѓањето?

Жената може да комуницира со докторите и да им каже колку болка доживува за време на породувањето.

Таа може да го изрази не само нејзиниот интензитет, туку и онаму каде што чувствува болка - во телото, вагината, грбот или стомакот.

 

Но, дали бебињата чувствуваат болка за време на породувањето?

Не постојат цврсти начини за мерење на перцепцијата на болката во матката, но доказите сугерираат дека бебето може да ја согледа болката. Ова се гледа во промените на отчукувањата на срцето на фетусот за време на медицинска процедура, или перцепцијата на мајката за реакциите на бебето кога се зема примерок од крв за време на породувањето за да се провери pH на бебето.

 

Моќни хормони

Природните ендорфини и окситоцин се ослободуваат за време на породувањето и тие ја преминуваат плацентарната бариера, така што бебето исто така има корист од нивниот ефект.

Мора да имаме на ум дека кога на жената и се дава синтетички окситоцин за време на породувањето, сопственото природно производство престанува. Плацентата работи толку добро за да контролира што поминува кај бебето, што не дозволува вештачки хормони да влезат во циркулацијата на бебето.

Кога жената има епидурална, производството на ендорфин престанува бидејќи веќе не боли, а бебето мора да се движи по породувањето без овие природни хормони за намалување на болката.

Се верува дека главната причина што новороденото бебе спие толку многу е да се опорави целосно од раѓањето.

Добрата приврзаност и многу негување и љубов ќе ги натераат тие лековити хормони да протечат за кратко време.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Различни позиции на бебињата во матката
За време на бременоста, бебето во текот на својот развој се движи во неколку различни позиции. Како што се приближува да...
4
Бледа линија на тестот за бременост
Користењето на домашен тест за бременост е многу едноставно. Две линии значат дека сте бремена, една дека не сте. Но што...
3
Дали е опасен Парацетамолот за време на бр...
За време на бременоста повеќето лекови не се безбедни за земање. Дури и некои од најчесто користените лекови кои се изда...
3
3 чекори до здрава и лесна бременост
Одлуката да имате бебе е неверојатно возбудлив момент во животот. Но, дестинацијата „бебе“ неретко подразбира долг и теж...
3
Анкета

какво име
Evgenija D

одберете какво име ке изберете

филип (83%)

димитар (17%)

валентин (0%)


Број на сите гласови: 6

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!