|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Каде грешите во воспитувањето на децата?

Редакција Рингераја, 6.4.2021
Децата ги прават истите работи кога се уморни, гладни или едноставно се уморни од се, а игнорирањето на знаците што ви ги покажува вашето дете е една од вообичаените родителски грешки

image
/11


 

Од инцидентот не сум бил во поштата. Јас бев од оние жени кои покрај себе имаат дете што вреска. Луѓето пред мене ме пуштија да можам да добијам ред и да ја напуштам поштата што побрзо“, рече Микеле Борба, родителски советник и автор на „Големата книга со решенија за родители“. 

Децата ги прават истите работи кога се уморни, гладни или едноставно се уморни од се, а игнорирањето на знаците што ви ги покажува вашето дете е една од вообичаените родителски грешки. Поправањето на нив може да создаде голема разлика во односот со детето

Премногу сте негативни 

 „Не ја удирај сестра ти“, „Престани да го влечеш кучето за опашката“, се само некои од работите што ќе му ги кажете на вашето дете. 
Никој не сака да воспитува дете кое не разбира граници, но родителите го кажуваат зборот „не“ толку многу пати, што децата му прават глувост, па зборот „не“ ја губи својата сила. 
Наместо да им кажувате на децата: „Не застанувајте во када“, кажете „Седнете во када затоа што е многу лизгава“. 


Очекувате премногу од вашите деца 

 Сигурно сте се нашле во ситуација со вашето дете кога времето и местото бараат да бидете тивки, но вашето дете никогаш нема да го разбере тоа. 
Фокусирајте се да му покажете на детето како сакате да се однесува. Потребно е и време и повторување за децата да научат некои работи. 


Интервенирајте кога децата „само ве нервираат“ 

 Дали некогаш сте викале на вашите деца само затоа што биле многу гласни додека играле? 
„Ако вашето дете прави нешто што нема смисла, обидете се да не викате. „Следете го што прави, но не интервенирајте, освен ако не е загрозена неговата безбедност“, вели Борба. 
Најверојатно, ако не одговорите, тоа на крајот ќе престане и ќе се чувствувате помирни, избегнувајте да викате. 


Вие само зборувате, но не давате пример 

 Вашите деца продолжуваат да се однесуваат лошо кога предупредувањата се нејасни. Поставете ограничувања и држете се до нив. За да ги научите децата да ги следат правилата, објаснете ги вашите очекувања и потоа преземете нешто доколку ги прекршат. 
Ако сакате вашето дете да стори нешто, кажете му да престане да игра и да ја заврши работата. Ако ве слуша, супер, но ако ве игнорира, земете ги играчките и кажете дека додека не заврши работата, нема да има привилегии како играчки. 

Претпоставувате дека едукативните методи ќе бидат исти за секое дете 

 Секое дете е различно и на вас е да откриете кој метод на воспитување најмногу одговара на вашето дете.

 

И вашето дете не јаде? Како да го подобрит...
Родителите често се жалат на намален апетит кај своите деца. Рингераја.мк ви ги објаснува можните причини за губење на а...
54
Велигденски колачи - cupcakes
Убаво декорираните и вкусни колачи капкејк ќе ја украсат Вашата Велигденска трпеза. Ви предлагаме неколку начини да ги у...
5
Елена Наумовска: Ја тргнав цуцлата и детет...
Искуство на нашата драга @mother.of.three.daughters
5
Лицата со аутизам се присутни во општеството
Со низа активности дневниот центар Порака Нова од Струга денес се придружи кон одбележувањето на 2- ри април, Светскиот ...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Davor
Izabella

Dali vi se dopagja imeto Davor?

(52%)

(48%)


Број на сите гласови: 75

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!